Kolejny raport z Wysp

dkoziarski

2010-03-29

na_lewej_stronie_160"Na lewej stronie świata" to zbiór kilkudziesięciu opowiadań i szkiców na emigracyjne tematy. I tak na przykład w "Końcu ducha" mamy obraz desperacji związanej z poszukiwaniem pracy. "Łukasz Kazimierski" utrzymany jest w sensacyjnej tonacji i w finale kończy się hiperbolą. "W stronę domu" ciekawie traktuje o stanie zawieszenia, jaki staje się udziałem większości wyjeżdżających. Obrazy emigracji na Wyspy malowane ręką Wyszkowskiego są przytłaczające, skrajne, duszne, co nie znaczy, że nieciekawe.



Tym, którzy są już obeznani z tą tematyką czy wręcz nią znudzeni, książka nie przyniesie niczego odkrywczego, ale pozostali być może odnajdą tutaj kilka smutnych, wartych przemyślenia prawd o konsekwencjach życiowych ucieczek.

O książce: Niezwykle interesujący debiut dziennikarza z Wałbrzycha, który rok spędził w Wielkiej Brytanii imając się tam różnych zajęć. Bywał magazynierem, kierowcą vana, publikował też reportaże o życiu emigracji w redakcji zagranicznej portalu onet.pl.

Cóż najbardziej zainteresowało młodego pisarza w Anglii? Polacy! Polacy, którzy wylądowali "Na lewej stronie świata". I ta podróż – z blokowisk do rzędów ceglanych domów i w zupełnie odwrotnym kierunku, pełni marzeń i poobijani od twardego lądowania na angielskim bruku, z przystankami na to wszystko, co mogą pomieścić polskie głowy: miłość, nienawiść, wojnę i rewolucję – ta podróż do otwartej nagle Europy, która okazała się zupełnie inna niż się spodziewaliśmy, to właśnie go zafascynowało.

Michał Wyszowski zabiera nas w niezwykłą podróż do Anglii, której nie znamy, a która stała się udziałem całkiem sporej rzeszy naszych rodaków. Warto ją z nim odbyć.

Michał Wyszkowski „Na lewej stronie świata”; Wydawnictwo: MG; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 216; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-61297-18-5

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: emigracja, MG,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany