Szukając zdrajcy

dkoziarski

2010-04-12

hen_twarz_160 Po raz pierwszy "Twarz pokerzysty" Józefa Hena ukazała się mniej więcej trzydzieści lat temu. Wydawnictwo MG wznawia ten tytuł, przenosząc nas do powojennej rzeczywistości, w której demony przeszłości ciągle dają o sobie znać, a kwestia rozliczeń pozostaje żywa. Zanim dowiemy się, kim tak naprawdę jest Złowrogi – człowiek-kameleon, który ma krew niewinnych na rękach, poznamy rzeczywistość pewnego nadmorskiego miasteczka rządzącego się własnymi regułami (właściwie wyjętego spod jurysdykcji)…Prowadzący śledztwo Dymitr wie, że stawką jest nie tylko jego życie (jego poprzednik został zamordowany), ale również ocalenie wiary w człowieka, który był dla niego zawsze moralnym kompasem, a który teraz stał się głównym podejrzanym. Lektura obowiązkowa dla miłośników wielkiego talentu Józefa Hena i… PRL-owskich kryminałów.


O książce: Niezwykła powieść z sensacyjną fabułą, w którą wpisany został dramat sumienia. Akcja rozgrywa się w dwóch zmieniających się planach czasowych: w październiku 1945 roku i pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to bohater opowiada swoją niezwykłą historię powojenną. W scenerii niewielkiej nadmorskiej miejscowości (domyślamy się w niej Sopotu) stara się on znaleźć odpowiedź na pytanie o sens kilku lat walki z okupantem. Prosto z więzienia, gdzie trafił za działalność partyzancką, zostaje wysłany do kurortu pełnego kasyn, blichtru i szemranych interesów, by pomóc w złapaniu gestapowskiego kapusia, który ukrył się pod powierzchownością jednej z najważniejszych postaci nowej rzeczywistości. Czas wielkiego chaosu charakteryzuje się wielością kodeksów moralnych, a ziemie pionierskie – gwałtownością konfliktów. Prowadzone śledztwo może przyczynić się do upadku człowieka, któremu bohater w czasach okupacji ślepo ufał.

Józef Hen "Twarz pokerzysty"; Wydawnictwo: MG; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 208; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-61297-26-0

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Kryminał, poker, okupant,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany