Od Republiki Weimarskiej do drugiej wojny światowej

dkoziarski

2010-04-15

trzecia_rzesza_nowa_historia_160Książka ta opowiada o tym, co się zdarzyło z częścią niemieckich elit i masami przeciętnych ludzi, którzy zamiast kierować się zdrowym rozsądkiem – zaufali polityce opartej na wierze, nadziei i nienawiści i zbiorowym zaufaniu w wyższość swojej rasy i narody. Jest to zatem bardzo dwudziestowieczna opowieść – pisze we wstępie swojej książki Michael Burleigh. W kompleksowej pracy autor przygląda się Niemcom od okresu wybuchu pierwszej wojny światowej, która zakończyła się dla Niemiec upokarzającymi postanowieniami Traktatu Wersalskiego, przez Republikę Weimarską i dojście Hitlera do władzy, aż po okrucieństwa i zbrodnie nazistów podczas drugiej wojny światowej.


Nie jest na szczęście "Trzecia Rzesza. Nowa historia" kolejną pozycją li tylko zbierającą chronologicznie wydarzenia, które położyły się cieniem na dwudziestowiecznej historii. Jest przede wszystkim mądrym i kompleksowym spojrzeniem w głąb niemieckich dusz i umysłów, które otworzyły się na zło narodowego socjalizmu.

O książce - "To nie jest budująca historia". W makabrycznej konkurencji o tytuł najbardziej zbrodniczego państwa w historii ludzkości hitlerowska Trzecia Rzesza bez wątpienia jest na czele stawki. Niemcy wpierw zmienili swój kraj w gigantyczny obóz koncentracyjny, a potem rozpętali piekło w całej Europie. Liczba ofiar tego zbiorowego szaleństwa przekracza kilkadziesiąt milionów osób. Ludzie byli rozstrzeliwani, męczeni na setki wymyślnych sposobów, gazowani, bombardowani, topieni i okaleczani; marli z głodu i chorób. Ceną za obalenie Hitlera były hektolitry przelanej krwi i miliony osobistych tragedii.

Skala grozy kilkunastu lat historii Trzeciej Rzeszy jest tak ogromna, że każda próba jej całościowego opisania jest zadaniem karkołomnym. Ale nie niemożliwym - udowodnił to ceniony i nagradzany brytyjski historyk Michael Burleigh.

W swojej niesamowitej książce autor w pełni ujawnił swój pisarski dar. Im trudniejsze i bardziej bolesne tematy bierze na warsztat, tym lepiej się go czyta. Trzecia Rzesza dzięki bezpośredniemu stylowi, przejrzystości myśli i uderzającej dbałości o historyczną sprawiedliwość pozwala zrozumieć przerażenie i trwogę, jakie wzbudzali Hitler i jego zastępy. Lektura tej książki to nie tylko czytanie o historii, to jej prawdzie przeżywanie.

Michael Burleigh "Trzecia Rzesza. Nowa historia"; Wydawnictwo: Znak; Format: 150 x 235 mm; Liczba stron: 904; Okładka: twarda z obwolutą; ISBN: 978-83-240-1329-6

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: wojna światowa, Trzecia Rzesza,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany