13 dla PL! Jesteśmy nominowani!

kzarecka

2010-04-20

papierowy_ekran_160Z wielką przyjemnością informuję, że Przystań Literacka drugi rok z rzędu została nominowana do Nagrody Papierowego Ekranu. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy postanowili nas zgłosić. To dzięki wam znaleźliśmy się w szczęśliwej dwudziestce, gdzie, idąc alfabetycznie, ulokowaliśmy się na miejscu trzynastym. Kto wierzy w pecha, trudno - niech wierzy. Kto wierzy w szczęście... My też wierzymy. To dla nas wielkie wyróżnienie. Dziękujemy! Jak powiedział Muniek Staszczyk po przeczytaniu książki Vargi, tak i my wam rzeczemy: - Szacun po trzykroć!


22 kwietnia zeszłego roku na PL pojawiły się słowa dotyczące głosowania internautów (przyznawana jest Nagroda Czytelników); na kogo?; na który serwis?:

Nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia. Dlaczego? Otóż dlatego, że na kogo byście nie oddali głosu… i tak wygramy. My, wy, każdy nominowany serwis, wydawnictwo, księgarnia, blog, magazyn. Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Wszyscy jesteśmy miłośnikami książek. Właśnie dlatego nie ma znaczenia, na kogo oddacie głos. Najważniejsze, żebyście nie byli bierni. Żebyście nie stwierdzili, że nie ma sensu (bo przecież sens jest; i to ogromny!; organizatorzy będą wiedzieć, że Polacy, choć na wybory chodzą niechętnie, w innych głosowaniach się mobilizują). Pokażcie wszystkim, że my – czytelnicy ze wschodu i zachodu, północy i południa, czytelnicy z lewicy i prawicy, czytelnicy z Polski, Europy i Świata, czytelnicy mięsożerni i roślinożerni, kochamy książki. Tak po prostu. I jak przystało na prawdziwych książkożerców dbamy o to, by popularyzacja czytelnictwa nigdy nie wyzionęła ducha.

Co można dodać dzisiaj? Niewiele. Może zacznijmy od tego, czym jest Nagroda Papierowego Ekranu.

Papierowy Ekran od 2007 roku przyznawany jest witrynom, które w najbardziej interesujący i nowatorski sposób przyczyniają się do promocji czytelnictwa, udowadniając, że Internet to świetne medium do dyskusji o książce. Laureata Nagrody Głównej, spośród nominowanych serwisów, wybiera Kapituła, od 2009 roku swoje wyróżnienie przyznają także Internauci, głosując na ulubione strony. Oto przekopiowany tekst ze strony organizatorów.

A osobiście? Proszę bardzo – to wyróżnienie. Może dla innych konkurs. Może. Ja jednak uważam, że to jedno, WIELKIE wyróżnienie. Nie dlatego, że można się znaleźć w gronie bardzo dobrych serwisów. Nie… Pytanie nadal męczy – zatem dlaczego? Popatrzcie wokół – ilu czyta? Jedni stwierdzą – prawie każdy. Drudzy – prawie nikt. Powstają coraz bardziej "realne" filmy, które u wielu zabijają wyobraźnię. Tych wielu nie chcą sięgnąć po książkę. A przecież warto! I po tę drukowaną, i audiobook. To sprawia, że… wszyscy jesteśmy wariatami o nieprzeciętnej wyobraźni. Wracając jednak do sedna – to wy, czytelnicy, głosujecie na swoich faworytów. Czy "wy", to tylko jedna osoba, czy "wy" to tysiące – jesteśmy dumni. Wybraliście nas. Stwierdziliście, że zasługujemy na większą uwagę. Nawet na nagrodę. Podkreślam raz jeszcze – ona nie jest najważniejsza. Jesteśmy w gronie, które ciężko będzie przebić. Mimo wszystko zachęcam do głosowania na stronie www.papierowyekran.pl – BEZ ZNACZENIA, kogo wybierzecie. W ten sposób podkreślacie, że jesteśmy. Nie "wy", lecz "my" – CZYTELNICY. Przecież… na początku było słowo. Raz jeszcze – dziękujemy, że możemy pracować dla waszej przyjemności. I pozdrawiamy wszystkich wariatów:)

KaHa i redakcja PL

Tagi: Papierowy Ekran,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany