Niespełniony pisarz na tropie hawańskich zbrodni

dkoziarski

2010-04-27

trans_w_hawanie_160"Trans w Hawanie" to trzeci kryminał Leonardo Padury, cenionego kubańskiego pisarza, który publikuje wydawnictwo Znak (wcześniej poznaliśmy "Gorączkę w Hawanie" i "Wichurę w Hawanie") – zarazem trzecia odsłona detektywistycznego cyklu "Cztery pory roku", którą łączy postać cynicznego i zblazowanego policjanta Mario Conde. Jak zwykle u Padury kryminalna intryga została połączona z ciekawymi obserwacjami dotyczącymi kubańskiego państwa i społeczeństwa (niestety, bywają one czasami zbyt zachowawcze). W miarę jak Conde zagłębia się w śledztwo, odkrywa świat utkany z dwuznaczności i masek – a te oczywiście oddalają go od poznania prawdy.


O książce - W centrum Hawany zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny ubranego w piękną czerwoną suknię. Zamordowany okazuje się synem wpływowego dyplomaty. Jest gorąco. Porucznik Mario Conde nie ma ochoty pracować, wychodzić na ulicę, chwytać przestępców. Interesuje go jedynie rum i chłód ciała nowo poznanej partnerki. Sprawa zabójstwa wyrywa go jednak z objęć kochanki. By odkryć sprawców zbrodni, policjant musi zanurzyć się w sam środek światka transwestytów i homoseksualistów. Niepisanym królem jest tam Alberto Marques, dramaturg, gwiazda kubańskiego teatru, ofiara zamieszek politycznych, które zepchnęły go na margines ludzkiej uwagi i pamięci. Conde jest nim zafascynowany. Opowieści o paryskiej rewolcie '68 roku, Sartrze, literaturze i sztuce jedynie na pozór nie mają nic wspólnego z zabójstwem młodego mężczyzny. Wydaje się, że śledztwo utknęło w martwym punkcie. Conde jest coraz bardziej zmęczony i zniechęcony, zaczyna mieć dość pracy w policji i coraz częściej myśli o powrocie do pisarstwa. Wtedy odkrywa, że dzień, w którym został zamordowany chłopak, nie został wybrany przypadkowo - Dzień Przemienienia Pańskiego... Bohater hawańskiej serii kryminalnej Padury, porucznik Mario Conde to człowiek o złożonej osobowości, pełen wątpliwości i kompleksów. Jest zaprzeczeniem stereotypu macho, w dodatku niespełnionym pisarzem, który przypadkiem został zwerbowany do szkoły policyjnej. Mając za sobą dwa nieudane małżeństwa, wybiera towarzystwo rybki bojownika, szklaneczki rumu i cygara, prowadząc śledztwa w niebanalny sposób.

Leonardo Padura "Trans w Hawanie"; Wydawnictwo: Znak; Format: 136 x 205 mm; Liczba stron: 244; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1328-9

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Trans, Hawana,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany