Duch w centrum handlowym

dkoziarski

2010-04-27

co_stracilismy_160_02

"Co straciliśmy" to błyskotliwy debiut literacki Catherine O’Flynn. Autorka, zanim napisała książkę, pracowała m.in. na stanowisku kierowniczym w salonie płytowym oraz jako tzw. mystery shopper – testując jakość obsługi klienta. Smakowite obserwacje, jakie wówczas poczyniła, wykorzystała w treści książki traktującej w dużej mierze o mikroświatku pewnego centrum handlowego (np. w genialnej scenie kłótni neurotycznego sprzedawcy z klientem, który chce kupić matce na urodziny jej ulubioną piosenkę, której tytułu jednak nie zna)."Co straciliśmy" można odczytywać podwójnie – po pierwsze jako zapis pewnych społecznych aspiracji i towarzyszących im zmian na przestrzeni dwudziestu lat (książka podzielona jest na części, z których dwie mają miejsce w 1984, a dwie w 2003 i 2004), po drugie zaś jako kryminał nawiązujący fabułą do głośnej książki Alice Sebold "Nostalgia anioła".

Catherine O’Flynn w brawurowy sposób połączyła zjadliwą społeczną satyrę ze smutnym obrazem szukających dowartościowania - reprezentujących różne pokolenia – mieszkańców przedmieść Birmingham, spinając wszystko klamrą kryminalnej intrygi, która trzyma w napięciu do samego końca.

O książce - Gotycka powieść angielska przeniesiona we współczesne, prozaiczne czasy. Świetnie napisany dreszczowiec. W nudnych, zwyczajnych realiach przedmieścia wielkiego przemysłowego miasta (Birmingham) nowo zbudowane centrum handlowe okazuje się być demonicznym terenem ukrytych namiętności i zbrodni. Zagubiona dziewczynka z pluszową małpką i notesem w ręku pojawia się na ekranach kamer przemysłowych w centrum handlowym. Kurt, ochroniarz z zaburzeniami snu, oraz Lisa, rozczarowana zastępczyni kierownika w sklepie muzycznym, podążają za nią przez niekończące się korytarze centrum.

"Independent": - Trzymająca w napięciu historia o duchach i powieść kryminalna zarazem. Jest napisana pomysłowo i z humorem, a najlepsze fragmenty autorka zarezerwowała dla co potworniejszych przedstawicieli handlu detalicznego.

Catherine O’Flynn "Co straciliśmy"; Wydawnictwo: Muza SA; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 256; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7495-715-1

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Muza, Daniel Koziarski,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany