Smak i zapach Portugalii

dkoziarski

2010-05-24

magdalena_starzycka_160Autorka, współpracowniczka czasopism "Tygiel Kultury" i "Kronika Miasta Łodzi", zdecydowała się ubrać swoją opowieść o Portugalii w szaty powieści (a właściwie quasi-powieści). Bohater - narrator, dzięki znajomości języka portugalskiego, wykorzystuje sposobność, by wymienić szarzyznę PRL na rzeczywistość różnobarwnego Półwyspu Iberyjskiego. "Spijając filiżankami słońce" to proza godna uwagi – wysmakowana, erudycyjna, ale zarazem niewymuszona, zręcznie umykająca jakimkolwiek pułapkom pretensji…



Z jednej strony mamy plastycznie zobrazowaną Portugalię – autorka świetnie oddaje koloryt tego kraju i jego mieszkańców, a z drugiej w tle unosi się widmo PRL, emigracyjnych rozterek, rozstań, tęsknot i dylematów. Książka umiejętnie przyprawiona nostalgią i humorem – Starzycka zdaje się wiedzieć doskonale, jak znaleźć klucz do serc czytelników.

O książce - Subiektywny opis zanurzenia się Polaka w obcym środowisku portugalskim. Wyłania się w ten sposób obraz zderzenia odrębnych cywilizacji – wyjścia z "socjalistycznej" Polski i wejścia w odrębny świat Portugalii, gdzie fascynujące jest wszystko: pojedynczy ludzie, stosunki społeczne, klimat i przyroda, a także tradycje pochodzące z głębokiej przeszłości i ciągle kultywowane, szczególnie mocno związane z historią odkryć geograficznych i z dawnymi koloniami afrykańskimi. Akcja powieści zaczyna się w latach osiemdziesiątych, a kończy obrazem Polski przechodzącej transformację.

Magdalena Starzycka pisząc tę powieść korzystała ze swego bogatego życiowego dorobku zawodowego - pracy w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców oraz jako lektorki języka i kultury polskiej w Portugalii.

Magdalena Starzycka "Spijając filiżankami słońce"; Wydawnictwo: MG; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 236; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-61297-42-0

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: MG, Pod słońcem Toskanii, PRL,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany