Historia pewnego oszusta

dkoziarski

2010-06-07

phillip_morris_160W drugiej połowie maja na ekrany polskich kin wszedł film "I Love You Phillip Morris", w którym główne role grają Jim Carrey i Ewan McGregor. Film jest adaptacją książki, która właśnie ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak. Steve McVicker napisał ją przy współpracy z obecnie przebywającym w więzieniu Stevenem Russellem (odsiaduje 144-letni wyrok), którego fascynującą historię opowiada.Pomysłowość i brawura oszustw, jakich dopuścił się ten błyskotliwy przestępca, mogą się kojarzyć z dokonaniami bohaterów serialu "Hustle" – w tym sensie perypetie Russella to dowód na to, że czasem życie przerasta nawet najbardziej nieprawdopodobne twory wyobraźni filmowych scenarzystów.

O książce - Steven Russell nazywany jest królem oszustów i mistrzem manipulacji. Należy do najbardziej przebiegłych i najinteligentniejszych (jego iloraz inteligencji wynosi 163) przestępców Ameryki. Prawdziwą sławę przyniosły mu jednak brawurowe ucieczki z więzień, dokonywane zazwyczaj w piątek trzynastego. Dzięki niezwykłej pomysłowości i umiejętności improwizacji raz wydostał się z więzienia w przebraniu lekarza, kiedy indziej zaś sam się zwolnił, podając się przez telefon za sędziego. Innym razem posunął się nawet do sfingowania własnej śmierci, byle tylko wydostać się zza krat. I pewnie pozostałby nieuchwytny, gdyby nie obsesyjna miłość do jednego ze współwięźniów - Phillipa Morrisa...

Jak doszło tego, że wychowany w bogobojnej rodzinie, grywający na organach podczas niedzielnych mszy, szanowany przez wszystkich mąż i ojciec, pracujący nawet przez pewien czas jako funkcjonariusz drogówki, Russell zaczął nagle wodzić za nos policję oraz FBI i stał się najbardziej poszukiwanym zbiegiem Ameryki? Zapraszamy do niezwykłej opowieści "o człowieku, który nie potrafi usiedzieć w więzieniu i jednocześnie nie umie trzymać się od niego z daleka".

Jestem przekonujący, bo rozumiem ludzi i ich słucham. Analizuję wszystko, co ich dotyczy. Nawet najdrobniejszy szczegół ma znaczenie. Ludzie uwielbiają mówić, a ja uwielbiam słuchać. Słuchanie ludzi to klucz do ich przechytrzenia - Steven Russell.

Steve McVicker "I Love You Phillip Morris. Prawdziwa historia przekrętów, miłości i ucieczek z więzienia"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Anna Gralak; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 200; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1375-3

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: więzienne opowieści, Jefferey Archer, więzienie, film, adaptacja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany