Sny z nieświadomości

kzarecka

2010-06-07

o_snach_160_01Na rynku pojawiła się niezwykle interesująca publikacja - "Sny" autorstwa Sylvie Baussier (książka otrzymała wyróżnienie Bologna Ragazzi Award 2009; nagroda przyznawana jest podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii dla publikacji wydanych doskonale pod względem redakcyjnym i graficznym; warto o tym wspomnieć, gdyż polskie wydanie również jest bardzo dobre). "Sny" polecane są dla czytelników z przedziału wiekowego od 6 do.. 106 lat. Osobiście bardziej "stawiam" na dorosłych. Odnoszę wrażenie, że będą w stanie bardziej docenić przekaz.


O książce - Czym jest sen? Czy treść snu ma znaczenie? Trudno o jednoznaczne odpowiedzi, jedno jest jednak pewne: sny są pewnego rodzaju drzwiami do naszej nieświadomości. Książka O snach próbuje nieco te drzwi otworzyć. Sylvie Baussier, korzystając z formy opowieści, przybliża czytelnikom zjawisko snu. Tłumaczy, czym ono jest z naukowego punktu widzenia i jaką rolę pełni w życiu ludzi i zwierząt. Nie odziera jednak snu z misterium; z rzetelnością badaczki pisze o tajemniczych, sennych wędrówkach aborygeńskich szamanów i o proroczych wizjach mitycznych postaci. Autorka mówi również o snach artystów i pisarzy; wspomina tu m.in. Pabla Picassa, Paula McCartneya (który podobno wyśnił swój utwór "Yesterday") czy Lewisa Carrolla. Pisarka sugeruje, że były inspiracją do stworzenia wspaniałych dzieł. Bo czymże jest "Alicja w krainie czarów", jeśli nie piękną senną wizją?

Sylvie Baussier nie zapomina też o przenośnym znaczeniu słowa "sen". Bywa, że piękne sny, wielkie marzenia się spełniają, a nawet – zmieniają świat. Autorka przytacza tu słynną wypowiedź Martina Luthera Kinga ("I have a dream..."); już dziś widać, jak magiczną moc miały jego słowa.

Książkę zilustrowała Ilya Green. Jej kreska – subtelna, lecz wyrazista – tchnie orientalnym klimatem.

Sylvie Baussier "Sny"; Wydawnictwo: AMEA; Ilustracje: Ilya Green; Tłumaczenie: Agnieszka Drotkiewicz; Format: 220 x 315 mm; Liczba stron: 60; Okładka: twarda; ISBN: 978-83929229-0-2

KaHa

Kup książkę

Tagi: Targi Książki dla Dzieci, Sny, Drotkiewicz, AMEA,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany