Tęsknoty niepełnosprawnych umysłów i niespokojnych dusz

dkoziarski

2010-06-10

jeruzalem_160Bohaterowie "Jeruzalem" Tavaresa są ułomni fizycznie i umysłowo, tragicznie uwikłani, rozdarci i bardzo nieszczęśliwi. Dla tych dziwolągów i odrzutków przeznaczono miejsce na uboczu społeczeństwa, wśród podobnych im niedoskonałych jednostek. Ale tęsknota do uczuć, pragnienie wolności czy chęć bycia akceptowanym, wykraczają poza mury odosobnienia czy zaułki podejrzanych uliczek.
Tragizm wszystkich postaci miesza się z ich groteskowością. Tavares bardzo umiejętnie splata ludzkie losy, łącząc kafkowski nastrój całości ze spójną, precyzyjnie skonstruowaną fabułą. W finalnym nieszczęściu dokona się akt sprawiedliwości. Fundując czytelnikowi szok estetyczny, Tavares prowadzi z nim jednocześnie głęboko humanistyczny dialog o miłości, godności i wykluczeniu.

O książce - Jest środek nocy w wielkim mieście. Śmiertelnie chora Mylia, cierpiąca na schizofrenię, nagle postanawia pójść do kościoła. Jej były mąż, lekarz psychiatra Theodor, owładnięty manią zrozumienia ludzkości, chce znaleźć sobie prostytutkę. Hanna, "niepospolita" dziwka, wyrusza właśnie, by znaleźć klienta. Jej przyjaciel, naznaczony wojną Hinnerk, też wychodzi z domu, z naładowaną bronią. Losy ich wszystkich splotą się z krwawym skutkiem, nim nastanie dzień...

Kafkowska w nastroju, filozofująca opowieść o Złu, Bogu, szaleństwie, mechanizmach pamięci i względności poznania drugiego człowieka. Obsypana nagrodami psychodrama autora książki "Panowie z dzielnicy".

Jose Saramago: - "Jeruzalem" to świetna książka, która w pełni zasługuje na swoje miejsce pośród wybitnych dzieł literatury zachodniej.

Giulia Lancii: - Pisarstwo Tavaresa jest surrealistyczne, zabawne, poetyckie, głębokie i dramatyczne... to mała bomba, która burzy wszelkie ograniczenia i standardowe wzorce.

Goncalo M. Tavares "Jeruzalem"; Wydawnictwo: Świat Książki; Tłumaczenie: Michał Lipszyc ; Format: 125 x 200 mm; Liczba stron: 264; Okładka: miękka ze skrzydełkami; ISBN: 978-83-247-1844-3

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Kafka, Saramago,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany