Jeden dom, wiele namiętności

dkoziarski

2010-06-15

zielony_dom_160Mario Vargas Llosa to autor, którego nie trzeba szerzej przedstawiać; dość powiedzieć, że to jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy latynoamerykańskich, laureat wielu nagród literackich (ta najważniejsza - literacki Nobel - zapewne jeszcze przed nim). "Zielony dom" miał swoją premierę w 1966, a w Polsce po raz pierwszy ukazał się w roku 1975. Wydawnictwo Znak właśnie wznowiło tę powieść w oryginalnym przekładzie, którego dokonał Carlos Marrodan Casas.Krytycy chwalili książkę za skomplikowaną narrację (czytelnik z poszczególnych jej elementów buduje obraz całości), dostrzegając w niej również wpływy Kafki i Faulknera. Snując opowieść o ludzkich pasjach i namiętnościach (o prymacie jednych nad drugimi), Vargas Llosa poddaje zarazem krytyce społeczeństwo.

O książce - Pewnego dnia w andyjskiej miejscowości pojawia się dziwny nieznajomy. Kupuje ziemię, a dom, który zbuduje - pomaluje na zielono. Tubylców zaskakuje obszerny salon i sześć małych pokoików na górze, a także zamówione wyposażenie składające się z tuzina łóżek, sześciu umywalek, sześciu luster i tyluż nocników. Pojawiają się podejrzenia i plotki, aż pewnego dnia ksiądz García zagrzmi podczas niedzielnej mszy, że nad Piurą unosi się moralne zagrożenie. Jednak to, co dla jednych jest symbolem zła i celem świętej wojny, dla innych przybytkiem zakazanych uciech, a dla wielu zwykłą knajpą, dla dwojga ludzi stanie się azylem wielkiej miłości.

Mario Vargas Llosa "Zielony dom"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Carlos Marrodan Casas; Format: 140 x 205 mm; Liczba stron: 432; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1370-8

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Mario Vargas Llosa, Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, Znak,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany