Mroźnie o zwyczajności

kzarecka

2010-06-22

weston_ciecie_160Wpadła mi w oko okładka - taka zwykła, niezwykła. Coś w niej przyciąga. Wszystko w idealnych liniach, równiótkie, niczym niezmącone, perfekcyjnie czyste - pewnie na to zwróciły uwagę moje oczy (niestety urok posiadania zbyt wielu "zaburzeń psychicznych"). Wracajmy jednak do tematu - Gabriel Weston i jej książkowy debiut "Cięcie. Opowieść o chirurgii". Słowa z "The Observer": "Eleganckie i rewelacyjne spojrzenie w świat chirurgów (...) Nie pamiętam, kiedy czytałam książkę, która tak mocno by mnie pochłonęła" (Elizabeth Day). Publikacja od 28 czerwca w księgarniach.


O książce - Co czuje chirurg, gdy wykonuje cięcie, które może zdecydować o ludzkim życiu? Jakie rozterki przeżywa lekarz, który zakochał się w pacjencie i otrzymuje zaproszenie do (szpitalnego!) łóżka? Jak się zachować, gdy niekompetencja przełożonego może doprowadzić do śmierci pacjenta? Ile sił trzeba, aby powiedzieć dwudziestolatkowi, że zostało mu kilka dni życia?

W "Cięciu" brytyjska chirurg Gabriel Weston przedstawia zarówno mrożące krew w żyłach opowieści z sali operacyjnej, jak i codzienne życie lekarza. Podobnie jak "Komplikacje" Atula Gawande czy serial "Chirurdzy" książka Weston pozwala spojrzeć na szpital i to, co się w nim dzieje, z perspektywy personelu.

Cięcie w szczery sposób opisuje blaski i cienie życia chirurga. Opowiada o dramatycznych operacjach, które przeprowadziła autorka, i o jej drodze do zawodu - od pierwszych wizyt w prosektorium do walki o pozycję, którą kobieta musi stoczyć w zdominowanej przez machos medycznej hierarchii.

Gabriel Weston "Cięcie. Opowieść o chirurgii"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie:Magdalena Czech; Format: 140 x 205 mm; Liczba stron: 192; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1381-4

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: Znak, szpital,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany