Potęga snów

kzarecka

2010-06-24

o_snach_160O tym, że wychwalam wydawnictwo AMEA, każdy wie. No cóż, czasem po prostu trzeba. Najnowszą propozycję tego małego, ale jakże prężnie działającego wydawnictwa, wychwalać również muszę. Inaczej się nie da. "O snach" Sylvie Baussier warto wspominać z wielu powodów. Tekst, ilustracje, wydanie, nagrody... Jak często zastanawiacie się, czy wasze sny coś znaczą? Czy coś ze sobą niosą? Czy mogą być prorocze? Co właściwie znaczą? Większość z nas śni każdego dnia, choć niestety nie każdy pamięta, gdzie właściwie wtedy był. Sylvie Baussier w niezwykle przyjazny sposób prowadzi czytelnika za rękę i wyjaśnia tajemnice snów. Poniżej fragment książki wraz z ilustracjami (Illya Green).


Potęga snów

Ludzie zawsze śnili. Ale dawniej nie wiedzieli, że istnieje coś takiego, jak sen paradoksalny. W czasach starożytnych myślano, że niektóre sny są zsyłane przez bogów. Myśl o zewnętrznym pochodzeniu snów jest do dzisiaj obecna w niektórych społeczeństwach.

sny1

Skąd się biorą sny?

Ci, którzy mówią: "Ja nigdy nie mam snów", mają wrażenie, że nie śnią. Jednak wszyscy mamy sny! Po prostu co piąty człowiek nie pamięta swoich snów. Ale skoro każdy ma własne sny i swój własny sposób przypominania ich sobie, to każdy może też zapytać: "Skąd się biorą moje sny?", "Czy dają mi jakiś znak?", "Czy chcą dać mi coś do zrozumienia?" albo: "Co się śni innym ludziom?". Te historie, które powstają w naszym umyśle – zastanawiają nas. Czy mają jakiś sens? W wielu społeczeństwach długo wierzono, że niektóre sny, zwłaszcza sny wodzów, książąt, ludzi religijnych albo bardzo mądrych, muszą być tłumaczone. Na podstawie tych tłumaczeń można było podejmować ważne decyzje.

sny2

Przesłanie bogów

Wiele tysięcy lat temu, w starożytności, ludzie uważali, że sny są wiadomościami od bogów: ponieważ bogowie nie mogą się ukazać śmiertelnikom, przemawiają do nich w czasie snu. Ale nie wszystkie z nich były traktowane tak samo poważnie. Niektóre wydawały się zwykłymi głupotami, których znaczenie nie było istotne. Kto więc mógł stwierdzić, czy sen jest, czy też nie jest przesłaniem z innego świata? Zasadniczo, sen od boga zsyłany był człowiekowi bardzo mądremu, bardzo pobożnemu albo takiemu, który umiał wytłumaczyć jego sens.

Sądząc z tekstów, niektóre z tych snów były tak ważne, że zbawiły całą ludzkość! Oto na przykład akadyjski mit spisany na glinianych tabliczkach: bogowie, zmęczeni kłótliwością i głupotą ludzi, postanowili usunąć ich z powierzchni Ziemi, zsyłając wielki potop. Ale Enki, bóg łagodniejszy od innych, uprzedził we śnie Atrahasisa, którego sobie wybrał, żeby ten mógł się uratować. Powiedział mu: "Atrahasisie, rozbierz swój dom i użyj drewna z rozbiórki do ocalenia życia. Zbuduj wielki statek, całkowicie zakryty. Niech zostanie uszczelniony substancją gęstą i wytrzymałą. Załaduj tam zboże, wszystkie swoje dobra, a przede wszystkim żonę, rodzinę, a także dzikie zwierzęta, małe i duże, oraz ptaki fruwające po niebie". Atrahasis miał tylko siedem dni na zbudowanie statku. Ledwo skończył załadunek, zerwał się straszliwy wiatr i cuma puściła. W tym micie – którego podobną wersję znajdujemy także w Biblii, w historii arki Noego – wiadomość przesłana w formie snu pozwala ludzkości uniknąć całkowitej zagłady.

sny3

"Ufajcie marzeniom, bo to w nich kryje się brama do wieczności".

Khalil Gibran, Prorok

sny4

Sylvie Baussier "Sny"; Wydawnictwo: AMEA; Ilustracje: Ilya Green; Tłumaczenie: Agnieszka Drotkiewicz; Format: 220 x 315 mm; Liczba stron: 60; Okładka: twarda; ISBN: 978-83929229-0-2

KaHa

Kup książkę

Tagi: , O snach, Targi Książki dla Dzieci, Sny, Drotkiewicz, AMEA, wywiad z Beatą Rudzińską, ilustracje, Mistrzowie Ilustracji,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany