Auschwitz Bartoszewskiego i każdego z nas

kzarecka

2010-09-07

bartoszewski_mojauschwitz_160Władysław Bartoszewski po raz pierwszy tak szczegółowo i szczerze opowiada o pobycie w piekle Auschwitz. Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książką "Mój Auschwitz". Książka, która "nie pozwala zapomnieć o jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości". To nasza historia. Nas wszystkich. Ludzi z całego świata. Każdy przeżywa po swojemu - powiedział Władysław Bartoszewski. Nie trzeba jednak być nadwrażliwcem, by poczuć panujący tam ból. Kilka dni temu pewna Cypryjka powiedziała mi: "Odechciewa się wszystkich dowcipów, gdy zobaczy się to na własne oczy". Lektura obowiązkowa.


O książce - 22 września 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił tzw. drugi transport warszawski. Wśród pięciu i pół tysiąca więźniów, którzy podczas apelu usłyszeli od komendanta obozu, że "komin to jedyna droga ucieczki", znalazł się osiemnastoletni Władysław Bartoszewski. Oznaczony numerem 4427 syn urzędnika bankowego trafił do miejsca, gdzie - jak sam mówi - "przestaliśmy na przykład roztrząsać, czy to straszne i niehumanitarne, że biją. W naszym rozumieniu najważniejsze były konkrety: dostać w mordę czy nerki? Lepiej w mordę, byle tylko nie kijem, żeby nie pękła czaszka".

Rozmowę uzupełniają wybrane przez Władysława Bartoszewskiego i od dawna nie wznawiane teksty uświadamiające, czym były obozy koncentracyjne, m.in. opowiadanie Apel Jerzego Andrzejewskiego, broszura ojca Augustyna Za drutami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, W piekle Zofii Kossak i spisany przez Halinę Krahelską Pamiętnik więźnia.


auschwitz_620


Powyżej zdjęcie Thomasa Gudbrandsena. Chętnych do obejrzenia większej liczby zdjęć Thomasa, zapraszam - wystarczy kliknąć w link AUSCHWITZ - PHOTO (należy wejść w Galleries)

Władysław Bartoszewski "Mój Auschwitz"; Wydawnictwo: Znak; Format: 165 x 235 mm; Liczba stron: 208; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1415-6

KaHa

Kup książki Władysława Bartoszewskiego

Tagi: Bartoszewski, Dni walczącej Stolicy, Zła krew, Oświęcim, Michał Komar,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany