Nie ma, o czym mówić?! Koniec?! Kropka?!

kzarecka

2010-09-07

szarejko_160Wreszcie kolejne "Krótkie formy"! "Wreszcie", ponieważ od czasu "Nagiej" Izabeli Szolc z niecierpliwością czekałam na następną książkę z tego cyklu. Na dodatek wydawca - Beata Rudzińska (AMEA), jakiś czas temu powiedziała mi kilka słów na temat "Nie ma o czym mówić". I uwierzcie, wystarczyło, by z niecierpliwością odliczać dni do debiutu Marty Szarejko. Jeśli książka rzeczywiście jest tak dobra, jak ją się zapowiada, należy złożyć autorce pokłony. A jednocześnie cieszyć się, że polską scenę literacką powiększa tak zdolna osoba.O książce - Rzecz dzieje się w przestrzeni miejskiej. Don Ivo myśli, że jest w mafii włoskiej. Jan kompulsywnie czyści czystą łazienkę. Caryca nadużywa perlistego śmiechu. Artibus cytuje Dyskretny urok burżuazji. Jubiler na spotkaniu AA namawia wszystkich do stworzenia chóru. Wilhelma Myszka kradnie czekolady. A Cyganka opowiada sny, nie po kolei. Osobnym bohaterem Nie ma o czym mówić jest język. Autentyczny. różnorodny stylistycznie. Fascynujący.

Marta Mizuro ("Zwierciadło"): - Panie i panowie wysłuchani uważnie przez debiutującą w literaturze Martę Szarejko nie zdradzają tej najważniejszej tajemnicy – jak znaleźli się poza głównym nurtem życia? Opowiadają jednak o swoich własnych, sekretnych regułach - narzuconych przez głosy, które adresują swoje przesłania tylko do nich, albo przez opiekunów w schroniskach, gdzie bohaterowie znajdują namiastkę utraconego domu. Czy są wolni? Szczęśliwi? Przystosowani? Złaknieni powrotu do normalności? Trudno powiedzieć, jeśli się nie jest z ich świata. Lektura tej znakomitej, przekraczającej gatunkowe granice książki zmusza do jednego wniosku: nie wolno nam udawać, że tego świata nie ma lub że znajduje się gdzieś daleko.

Marta Szarejko "Nie ma o czym mówić"; Wydawnictwo: AMEA; Format: 124 x 194 mm; Liczba stron: 118; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-929229-5-7

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: Izabela Szolc, Naga, O snach, Beata Rudzińska, Edyta Szałek, Nie pytaj o Polskę,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany