Prawdziwa gratka dla fanów Tyrmanda

dkoziarski

2010-09-26

tyrmand_160Dzięki wydawnictwu MG, które sukcesywnie przybliża nam twórczość Leopolda Tyrmnada, polskiego pisarza, dziennikarza i orędownika jazzu, mamy tym razem okazję sięgnąć po zbiór jego mniej znanych tekstów. Twórczość tej kolorowej, nieco ekscentrycznej postaci była w swoim czasie powiewem świeżego powietrza w dobie komunistycznej stęchlizny. Tyrmand łączył w sobie świetny warsztat pisarski, znakomity dar opowiadania, nie przestając być przy tym błyskotliwym obserwatorem i bezlitosnym recenzentem rzeczywistości. "Pokój ludziom dobrej woli…" jest tego doskonałym wyrazem.


O książce - Zbiór nigdy dotąd nie publikowanych w formie książkowej tekstów Leopolda Tyrmanda drukowanych w latach 1946 - 1963 w prasie polskiej. W Przekroju ("Pokój ludziom dobrej woli..." oraz "Ziutek nie chce spekulować"), Tygodniku Powszechnym ("Zatoka dobrych kąpieli" oraz "Żegluga na jachcie - Cudowne zmęczenie Nr 3"), a także w Dziś i jutro ("Błyskawicę słychać w Olsofiordzie"), Przeglądzie kulturalnym ("Kolacja") czy Dialogu (projekt scenariusza "Niebo"). Opowiadania, jak większość prozy Tyrmanda, można odczytywać jako zbeletryzowane fragmenty jego biografii. W pierwszym okresie, po powrocie do Polski, pisarz wracał do swoich przeżyć wojennych. Potem coraz bardziej angażował się w otaczającą go rzeczywistość. Wraz z tą zmianą odchodził od formy realistycznej na rzecz pastiszu i pure nonsense'u. Ale niezależnie jaki temat obierał, zawsze było to pisanie wbrew regułom. Może dlatego do dziś tak znakomicie się go czyta.

Leopold Tyrmand "Pokój ludziom dobrej woli... Teksty niewydane"; Wydawnictwo: MG; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 204; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-61297-90-1

Daniel Koziarski

Kup książki autora

Tagi: Tyrmand, Siedem dalekich rejsów, MG, jazz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany