Zadie Smith... zmieniła zdanie!

kzarecka

2010-10-03

smith_160"Nie tak powinni się zachowywać krytycy. Entuzjazm Smith jest wręcz szokujący. Łamie wszelkie reguły ustalone przez zakurzonych akademików z owsianką zamiast krwi, którzy mordują książki, robią na nich wiwisekcje, redukują wiersze i powieści do tekstów stających się jakąś splątaną siecią werbalnych sygnałów w ramach zemsty na literaturze, której potajemnie nienawidzą i dlatego źle o niej piszą". Takie słowa ukazały się na łamch "Guardian" po lekturze "Jak zmieniłam zdanie". Kilkanaście tesktów, które w publikacji zamieściła Zadie Smith (najczęściej kojarzona z "O pięknie", choć i "Księga innych ludzi", czy "Białe zęby" nie są obce czytelnikom) z pewnością zrobią na was wrażenie.


O książce - 17 błyskotliwych tekstów, to wielobarwny wybór najlepszych artykułów i esejów Smith
z ostatnich lat. Dzieli się w nich przemyśleniami o ważnych książkach, kreśli portret swojej rodziny i sylwetkę ojca, wielbiciela brytyjskich komedii. W prześmieszny sposób relacjonuje galę rozdania Oskarów, przenikliwie pisze o doświadczeniu podróży do głodującej Liberii. Jest błyskotliwa, ciepła i zawsze całkowicie szczera.

Fragment wstępu

Kiedy ktoś debiutuje w młodym wieku, pisanie dorasta wraz z nim - na oczach opinii publicznej. Tytuł Jak zmieniałam zdanie wydał mi się odpowiednio konfesyjny i pasował jako opis tego procesu. Kiedy jednak czytam zamieszczone w książce teksty, muszę przyznać, że niespójność ideologiczna jest dla mnie praktycznie dogmatem. Podobnie jak ostrożne, optymistyczne credo, które najtrafniej ujął w słowa Saul Bellow: "Możliwe, że istnieją też prawdy po stronie życia". Czekałam, aż z niego wyrosnę, ale chyba do tego nie dojdzie.

"Guardian": - Dla Smith czytanie to zmieniające umysł, życiodajne, uduchowione doświadczenie, a jej krytyka ma w sobie misjonarskie zacięcie. (...) Intelektualne objawienia, które nam przedstawia, mają swoje źródło i inspirację w miłości do książek, które czyta.

"The Independent": - Błyskotliwe i wciągające.

"Time Out": - Pomysł za pomysłem, zdanie za zdaniem, ten tom dostarcza niesamowitej przyjemności czytania, które staje się rozrywką i grą.

Zadie Smith "Jak zmieniłam zdanie. Eseje okolicznościowe"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Agnieszka Pokojska; Format: 140 x 205 mm; Liczba stron: 360; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-40-1434-7

KaHa

Kup książkę

Tagi: Zadie Smith, Księga innych ludzi, O pięknie, nagroda Bookera, esej,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany