Tajemnice współczesnych egzorcystów - historia prawdziwa?

kzarecka

2010-10-19

baglio_obrzed_160Zacznę od d...rugiej strony - kojarzycie takie personalia - Mikael Hafstrom? Szwedzki reżyser (na koncie ma między innymi "1408", czyli ekranizację Stephena Kinga z rolami głównymi Samuela L. Jacksona i Johna Cusacka, a także "Wykolejonego" z Clivem Owenem i Jennifer Aniston). Teraz zagra u niego genialny Anthony Hopkins! Aktor wcieli się w postać księdza Gary'ego Thomasa (reżyser zaczął bowiem pracę nad filmem na podstawie książki "Obrzęd"). I tak doszliśmy do sedna sprawy - zastanawiacie się, jak działają współcześni egzorcyści, bo "jeśli myślicie, że szatan nie istnieje, to piekielnie się mylicie"? Matt Baglio krok w krok towarzyszył Gary'emu Thomasowi - kapłanowi po Szkole Egzorcystów w Watykanie. Wszystko opisał w "Obrzędzie".


O książce - Ksiądz Gary Thomas przez większość swojego życia nie myślał o szatanie. Kiedy na jednym z kazań zaczął opowiadać wiernym o opętaniu, parafianie prosili go, aby więcej tego nie robił, bo straszy dzieci. Dlatego był ogromnie zaskoczony, gdy biskup wyznaczył go do objęcia funkcji diecezjalnego egzorcysty. Przecież on nawet nie był pewien czy szatan w ogóle istnieje!

Zanim jednak kapłan mógł zacząć wyganiać złe duchy, musiał przejść kurs przygotowawczy w nowo powstałej Szkole Egzorcystów w Watykanie. Był świadkiem osiemdziesięciu przypadków opętań, spędził wiele godzin zajęć praktycznych w ekstremalnie trudnych warunkach. Ksiądz Gary dowiedział się, że opętani bardzo różnie reagują na egzorcyzm. Niektórzy krzyczą, inni płaczą, ziewają, dostają drgawek lub próbują zrobić krzywdę sobie
i modlącemu się księdzu. Nauczył się jak odróżniać opętanie od choroby psychicznej. Ale przede wszystkim poznał egzorcystów: szaleńców, fanatyków, a może duchowych lekarzy?

"Obrzęd" to niezwykłe śledztwo, w czasie którego Matt Baglio towarzyszył księdzu Gary'emu. To historia, która wydarzyła się naprawdę. Wyjątkowa opowieść o opętaniu oraz potędze modlitwy, ale przede wszystkim o tajemnicach współczesnych egzorcystów.

Matt Baglio "Obrzęd"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Konrad Czerski; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 336; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1455-2

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: egzorcysta, Hopkins, film, ekranizacja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany