"Zawsze miałam wytrawny dowcip" (Fannie Flagg) - raz powiedziała i tego się trzyma

kzarecka

2010-10-22

wciaz_o_tobie_snie_160Fannie Flagg marzyła, żeby zostać aktorką. Nie udało się (w wieku ośmiu lat... wyrzucono ją ze szkoły; powód?; zagrała we własnej sztuce i wypowiedziała słowo "martini"; hm..). Fannie Flagg marzyła, żeby zostać miss Alabamy. Prawie się udało (startując za siódmym razem zdobyła koronę Miss Wdzięku). Fannie Flagg marzyła, żeby zostać pisarką. I tu się udało znakomicie. Pierwszą książkę... zważyła (gdy maszynopis miał 2 funty wagi - 400 stron - tekst wysłała do wydawnictwa). Choć jej debiutancka powieść z 1981 roku utrzymywała się dziesięć tygodni na liście bestsellerów "New York Timesa", światowy sukces przyszedł po szesnastu latach wraz ze "Smażonymi zielonymi pomidorami". 10 listopada w Polsce ukaże się jej kolejna książka "Wciąż o tobie śnię".


O książce - Ukończyła szkołę wdzięku z najlepszym wynikiem, umie złożyć ozdobną serwetkę na ponad czterdzieści osiem sposobów, potrafi też z wdziękiem wejść do pokoju i z gracją z niego wyjść, ale całe to wyrafinowanie nie na wiele jej się zda w obecnej sytuacji. Od pięciu lat, od czasu śmierci legendarnej Hazel Whisenknott, założycielki i motoru napędowego Red Mountain Realty, interesy kuleją coraz bardziej, a przyszłość wcale nie wygląda różowo. Kiedy sytuacja wydaje się naprawdę beznadziejna, Maggie wpada na znakomity pomysł, jak temu zaradzić.
Kiedy zaczyna ten plan realizować, poznajemy otaczające ją barwne postacie. Zdaniem Brendy Peoples, jej najlepszej przyjaciółki i współpracowniczki, Maggie prowadzi beztroskie życie: jest szczupła, nie musi się martwić o figurę ani przejmować tym, że opiekun z programu odchudzającego przyłapie ją w ciastkarni. Ethel Clipp, wiekowa, gderliwa i fioletowowłosa sekretarka Red Mountain Realty, wysoko ceni Maggie, natomiast szczerze nie znosi niejakiej Babs Bingington, zwanej "Bestią z Birmingham" – pozbawionej skrupułów właścicielki konkurencyjnej agencji, która wprost nienawidzi Maggie i za wszelką cenę chciałaby ją wygryźć z branży. Przeszłość Miss Alabamy skrywa rozdzierające serce tajemnice, ale dziwnym zbiegiem okoliczności Maggie odkrywa, że praktycznie każdy wokół niej, żywy czy martwy, ma swoje sekrety.

"Wciąż o tobie śnię" to cudowna książka, na którą składają się – w równych proporcjach – urok amerykańskiego Południa, opowieść kryminalna i to charakterystyczne połączenie komizmu i staroświeckiej mądrości, jakiego oczekujemy po jedynej i niepowtarzalnej Fannie Flagg.

Fannie Flagg "Wciąż o tobie śnię"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Tłumaczenie: Wojciech Szypuła; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 356; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7534-029-7

KaHa

Kup książki autorki

Tagi: Kathy Bates, Flagg, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany