Koniec wszystkiego - Zamierzał tak cię ścierać...

kzarecka

2010-10-24

koniec_wszystkiego_megan_abbott_160Laura Lippman (znakomita autorka kryminałów) powiedziała o Megan Abbott: - Daje z siebie więcej niż jakikolwiek inny pisarz. Jest jednym z najbardziej interesujących i oryginalnych głosów swojego pokolenia. Megan Abbott (autorka nominowana do wielu nagród; między innymi do Edgar Awards 2010 za książkę "Bury Me Deep"; przegrała z Marc Strange - "Body Blows"; zwyciężyła jednak dwa lata wcześniej z "Queenpin") w powieści "Koniec wszystkiego" (premiera już 26 października) przedstawi wam mocną dawkę intrygujących wydarzeń. A, jak zapewnia wydawnictwo, podała ją "z prawdziwie kobiecą wrażliwością i psychologicznym zacięciem". Wstrząsająco, odważnie kontrowersyjnie o przyjaźni, obsesji i zbrodni.


O książce - Ginie trzynastoletnia dziewczynka. Policja, chcąc ustalić okoliczności tego wydarzenia, przesłuchuje jej przyjaciółkę – Lizzie. Dziewczynki rozstały się na boisku szkolnym. Evie miała wracać do domu pieszo, ale nigdy do niego nie dotarła. Lizzie powoli zaczyna sobie przypominać szczegóły, które mogą się okazać kluczowe dla śledztwa. Przyjaciółka opowiadała, że co noc pod jej oknem czekał obcy mężczyzna, któregoś razu miały też wrażenie, że śledzi je samochód… Czy te informacje mogą mieć coś wspólnego z zaginięciem Evie i czy dzięki wskazówkom Lizzie uda się odnaleźć dziewczynkę?

James Ellroy: - Megan Abbott – doskonała pisarka, która jest na dobrej drodze by osiągnąć najwyższą rangę wśród twórców kryminałów, a może i nie tylko…

Fragment

Czy już mówiłam, że mam trzynaście lat, miękkie dołeczki tam, gdzie moje uda spotykają się z kolanami, i każdej nocy leżę w łóżku z dłońmi wciśniętymi między nogi, myśląc o różnych rzeczach, i te myśli stają się realne, i pojawia się tam żar i parcie, i jeśli postaram się tak mocno, jak to tkwiące we mnie napięcie, to mogę otworzyć cały świat i rozprysnąć się na kawałki. Są chłopcy i chłopcy, lecz w mojej głowie jest lepiej, gdyż nie ma tam czegoś takiego jak szorstkość chłopców, chłopców jak Brad Nemeth, który próbował posadzić mnie na swoich kolanach na imprezie w domu Tary Leary, próbował posadzić mnie tam, aby moje szorty podjechały do góry, i abym poczuła jego pofalowane dżinsy na najwyższej części moich ud, a jego oczy miały taki dziwny wyraz, i jego twarz była tak blisko mojej.

– Ocierał się o ciebie, jakby był na harcerskim obozie – powiedziała później Evie. – Jak gdyby myślał, że jeśli potrze cię wystarczająco mocno, to mógłby rozpalić ogień i zdobyć oznakę sprawności.

Evie potrafiła powiedzieć coś takiego i nagle wszystko naraz stawało się łatwiejsze. Śmiałyśmy się i śmiałyśmy, a chłopcy nie znoszą, kiedy się z nich śmiejemy. – To jak ścieranie różowej gumki do samego końca – powiedziała Evie. – Zamierzał tak cię pocierać, aż zostanie z ciebie tylko metalowa skuwka.

Tej nocy, tej nocy jednak czułam miękką część mojego podudzia, różowy, piekący ślad otarcia, delikatny jak nowa skóra. Czułam to i drżałam.

Megan Abbott "Koniec wszystkiego"; Wydawnictwo: Prószyński; Tłumaczenie: Ewa Siarkiewicz; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 240; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7648-494-5

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: Laura Lippman, Edgar, Abbott,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany