Z innej strony Ajatollah śmie wątpić

kzarecka

2010-10-24

ajatollah_160Wydawnictwo Karakter ze swoim świetnym hasłem "Wydajemy, co się nam podoba", wprowadziło serię reportażową zatytułowaną "Z innej strony". Otwiera ją "Ajatollah śmie wątpić", czyli publikacja, która została uznana najlepszą książką 2008 roku przez "The Economist" i "Los Angeles Times" (była też na liście bestsellerów "New York Timesa"). To jeden z najbardziej odkrywczych i przełamujących stereotypy reportaży, jakie powstały w przeciągu ostatnich lat. Autorem pierwszej książki z serii (następnymi tytułami będą: "Taxi" - Chalid al-Chamisi oraz "Palestyńskie wędrówki" - Raja Shehadeh) jest Hooman Majd. "Ajatollah.." to Iran od środka.


O książce - Niezwykła, osobista podróż w głąb jego z najbardziej intrygujących i zagadkowych państw świata. Zapierająca dech w piersiach opowieść o nieznanych aspektach irańskiej tradycji i współczesności. Na czym polegał fenomen irańskiej rewolucji i dlaczego Irańczycy zbuntowali się przeciw zachodniemu stylowi życia? Skąd wziął się Ahmadineżad? Po co Iranowi broń jądrowa i jakie były kulisy konferencji negującej Holokaust? Czy kobiety w Iranie mogą prowadzić taksówki i jak radzą sobie z męską dominacją? O co chodzi z perskimi kotami? Jak palić opium z sąsiadami, nie tracąc przy tym poczucia rzeczywistości?

Te i inne tajniki irańskiej kultury i polityki ujawnia w swej książce Hooman Majd, syn irańskiego ambasadora w Stanach Zjednoczonych, wnuk jednego z ważnych irańskich ajatollahów. Jako Irańczyk może dotrzeć do miejsc niedostępnych dla turystów i zachodnich reporterów. Jako człowiek wykształcony na Zachodzie wie, jak opisać swój kraj, by stał się on bardziej zrozumiały dla ludzi z zewnątrz. Robi to z pasją, ale też z dystansem i szalonym poczuciem humoru, które sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

Hooman Majd - urodzony w Teheranie w 1957 roku, syn dyplomaty rządu szacha, wnuk jednego z irańskich ajatollahów, uczęszczał do szkół w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat pracował w przemyśle muzycznym w Los Angeles, pozostając w nieustannym kontakcie z rodzinnym krajem i często do niego wracając. W 2009 roku był tłumaczem Ahmadineżada w ONZ, pracował jako tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Mieszka w Nowym Jorku, publikuje w najważniejszych amerykańskich pismach, jak "The New York Times", "The New Yorker", "Newsweek". Podwójna – zachodnia i bliskowschodnia – perspektywa wyróżnia go spośród licznych dziennikarzy i reporterów próbujących analizować irańską rzeczywistość. Osobiste kontakty zarówno z elitami, jak i zwykłymi ludźmi oraz częste wizyty w rodzinnym kraju pozwalają mu pisać o Iranie tak, jak nie robił tego dotąd nikt inny.

Hooman Majd "Ajatollah śmie wątpić. Paradoks współczesnego Iranu"; Wydawnictwo: Karakter; Tłumaczenie: Dariusz Żukowski; Liczba stron: 350; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-62376-00-1

KaHa

Kup książkę

Tagi: Czwarty pożar Teheranu, Karakter, reportaż,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany