Pobłądził?

kzarecka

2010-10-25

ziemia_nod_160Epicki rozmach. Zagłada. Powieść o odrzuceniu. To w kilku słowach "Ziemia Nod" ("nod" z hebrajskiego - "błądzić"; gdy Kain zamordował Abla został wygnany do kraju Nod). We wspomnianej książce błądzą poszczególni ludzie, ale i rodziny, wspólnoty, narody. Czy z wielkimi i trudnymi tematami, które wypełniają "Ziemię Nod", poradził sobie Radosław Kobierski (podejrzewam, że kojarzony tylko przez nielicznych)? Czy czasem i on sam nie pobłądził, nie pogubił się? Nie. Powieść, która do najłatwiejszych nie należy, ale którą przeczytać z pewnością warto, jest już w księgarniach.


O książce - Olga, niedoszła zakonnica, umiera podczas porodu, bo nie usunęła groźnej dla siebie ciąży. Madej katuje żonę, a wyrzuty sumienia zapija samogonem. Henryk niczym "Domcio" Malinowski z powieści Miłosza Dolina Issy to przykład immoralisty i gnostyka; nie liczy się z żadną świętością, eksperymentuje z życiem własnym i innych ludzi. Zelig pada ofiarą rodzinnych ambicji, z jednej strony asymilacyjnych, z drugiej ortodoksyjnych, i ten dualizm doprowadza go w końcu do szaleństwa. Getto, ucieczka, powrót, obóz koncentracyjny w Płaszowie - życie Jeszui to kolejny epizod w okrutnej historii Izraela. Dzieje rodziny Borowiczów stanowią kwintesencję losu Polaka - zsyłka, niewola, polityczne zawirowania.

Radosław Kobierski "Ziemia Nod"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 604; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-738-5

KaHa

Kup książkę

Tagi: Getto, obóz koncentracyjny, Izrael,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany