Norman Davies sprawił, że... bohaterowie Tolkiena mogą przestać być "jedynymi"

kzarecka

2010-10-28

davies_zaginionekrolestwa_160Światowa premiera najnowszej książki Normana Daviesa odbędzie się podczas 14. Targów Książki w Krakowie (04-07.11.2010). Po lekturze nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego "Władcy Pierścieni" - można przeczytać w zapowiedzi "Zaginionych Królestw". Norman Davies, którego książki wzbudzają u nas zawsze spore zainteresowanie, tym razem udowodni, że każde królestwo ma swój kres. Przykre, gdy wie się, iż autor najpierw je dla nas ożywia, by później wyłożyć smutną prawdę.


O książce - Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów?

Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do "końca". Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies przedstawia w swojej książce.

Norman Davies "Zaginione Królestwa"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk, Joanna Rumińska, Elżbieta Tabakowska; Format: 150 x 235 mm; Liczba stron: 784; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1462-0

KaHa

Kup książki autora

Tagi: Norman Davies, Asy Empiku, Znak, Targi Książki w Krakowie, od i do,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany