Piętnaście w ośmiu, czyli o "królu" Dukaju

kzarecka

2010-10-28

krol_bolu_dukaj_160W listopadzie na rynku pojawi się nieco nowa, nieco stara książka Jacka Dukaja, o której w skrócie można powiedzieć "Piętnaście lat twórczości w ośmiu utworach przekraczających granice wyobraźni i człowieczeństwa". W publikacji oprócz znanych wiernym fanom autora tekstów: "Szkoła", "Crux", "Serce mroku" i "Aguerre w świcie", znalazły się cztery nowe ("Linia oporu", "Oko potwora", "Król Bólu i pasikonik" oraz "Piołunnik"). Cały tom nosi tytuł "Król Bólu". Książkę warto polecić zarówno miłośnikom prozy Jacka Dukaja, jak i "zbłąkanym duszom", które, jakimś cudem, nie spotkały wcześniej na swojej drodze "króla".


O książce - Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali.

Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność - i inna literatura o przyszłości. W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy.

Jak bardzo jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Ale wstyd ciała, ale bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski - ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać - on jest pierwszym warunkiem intymności.

Jacek Dukaj "Król Bólu"; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Format: 145 x 205 mm; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-08-045-37-4

KaHa

Kup książki autora

Tagi: Jacek Dukaj, Wroniec, Lód, Córka łupieżycy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany