Henning Mankell po raz ostatni!

kzarecka

2010-11-18

niespokojny_cz322owiek_160Powoli znikał w mroku, by po kilku latach definitywnie pogrążyć się w pustym wszechświecie zwanym chorobą Alzheimera. I to już wszystko. Henning Mankell się żegna. Żegna z czytelnikami, z miłośnikami. Całe szczęście nie odchodzi on, lecz jego najsłynniejszy bohater - Kurt Wallander. "Niespokojny człowiek" - książka, która po opublikowaniu w zeszłym roku w Szwecji (nakład 125 tysięcy egzemplarzy), rozeszła w ciągu kilku dni, to ostatnia z cyklu z komisarzem z Ystad. Na tę powieść fani czekali ponad dziesięć lat. Wreszcie się doczekali. Czy jednak można się cieszyć, skoro wie się, iż więcej nie będzie?


O książce - W latach 80. XX wieku w Szwecji miały miejsce incydenty z nieznanymi obiektami pływającymi, pojawiającymi się na Bałtyku. "Niespokojny człowiek" to kryminał polityczno-szpiegowski oparty na wydarzeniach z czasów schyłku zimnej wojny. Zarazem jest to poruszająca opowieść o starości człowieka, z którym my, czytelnicy, wcale nie chcemy się rozstać.
Narrator Mankella tak zamyka książkę: "Cień się pogłębił. Kurt Wallander powoli znikał w mroku, by po kilku latach definitywnie pogrążyć się w pustym wszechświecie zwanym chorobą Alzheimera. I to już wszystko. Historia Kurta Wallandera nieodwołalnie dobiega końca. Zostało mu dziesięć lat życia, może dwanaście. Ale one należą wyłącznie do niego, do Lindy i Klary, nikogo więcej".

Kurt Wallander kończy 55 lat, przenosi się pod Ystad i sprawia sobie psa, o czym zawsze marzył. Lata płyną, komisarz starzeje się, cierpi na samotność i skłonny jest podsumowywać swoje życie. Pewnego dnia dowiaduje się od córki, że będzie dziadkiem. Ojcem dziecka i przyszłym mężem Lindy jest Hans, syn Håkana von Enkego, emerytowanego kapitana szwedzkiej marynarki wojennej.
Na przyjęciu z okazji 75. urodzin Håkana Wallander poznaje historię z 1980 roku, kiedy na szwedzkie wody terytorialne wtargnęła obca łódź podwodna. Okrętu nie udało się wtedy zidentyfikować. Dwa lata później, kiedy sytuacja się powtórzyła i szwedzkie dowództwo podjęło decyzję o ataku, von Enke niespodziewanie otrzymał rozkaz, by pozwolić nieznanej jednostce odpłynąć. Przez resztę życia kapitan usiłował się dowiedzieć, do jakiego państwa należał okręt i co znajdowało się na jego pokładzie. Jest już bliski rozwiązania zagadki, gdy pewnego dnia znika.
Kurt Wallander rozpoczyna prywatne śledztwo i stopniowo odkrywa, że ma do czynienia z poważną aferą szpiegowską...

Henning Mankell "Niespokojny człowiek"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Beata Walczak-Larrson; Format: 125 x 196 mm; Liczba stron: 576; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-839-9

KaHa

Kup książki autora

Tagi: Mankell, Fossum, literatura skandynawska, Larsson, Wallander,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany