Wbrew naturze – antologia

kzarecka

2010-11-29

wbrew_naturze_160"Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu" (Mark Twain). Te słowa zainspirowały Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania "Ciekawego przypadku Beniamina Buttona" (książka o narodzinach starca, którego życie biegło wstecz). "Wbrew naturze" pokazuje z kolei drogę, jaką zna każdy z nas – od przyjścia na świat, aż po kres życia.Starość – oto główna bohaterka siedemnastu opowiadań, które ukazały się pod szyldem wydawnictwa AMEA. Dowcipna i nostalgiczna, z pomarszczoną, zwiotczałą skórą naznaczoną brązowymi plamami oraz z pierwszymi uniesieniami, miesiączkami, problemami. Autorzy stworzyli teksty, które różnią się na każdym kroku. Każdy, bowiem inaczej patrzy na przemijający czas. Dla dziecka starością może być już wiek szkolny, dla nastolatki zmiana w kobietę, dla pracujących – emerytura, dla silnych – problemy ze zdrowiem. Kiedy więc owa starość, ta, której wielu z nas tak się boi, nadchodzi? Kiedy przekraczamy wiek, w którym nie należymy już do prężnie działającego społeczeństwa? Kiedy stajemy się dla innych zbędnym balastem? I czy potrafimy sobie z tym wszystkim poradzić? Kremy przeciwzmarszczkowe, liftingi, botoks, operacje plastyczne – współczesny świat daje paletę barw, dzięki którymi możemy pomalować swoje życie tak, jak chcemy. Jedni idą tą drogą, pragną za wszelką cenę zachować młodość; drudzy spokojnie poddają się czasowi.

"Jakie to straszne, straszne… Miłość, starość, pamięć. To ponad siły człowieka" – mówi bohater opowiadania Włodzimierza Kowalewskiego. Nie ze wszystkim dajemy sobie radę. Choroby nas przerażają. A te często niszczą coraz starsze ciała i umysły. Ludzi ogarnia strach. Przed czym? Przed niemocą. Ta okropnie brzmiąca Starość kojarzy się właśnie z niemocą. Czy będziemy potrzebować pomocy? Czy ją uzyskamy? Czy po nią sięgniemy? Czy się odważymy? Czy przestaniemy się wstydzić? To zdumiewające, że ludzie w tym samym wieku mogą zupełnie inaczej patrzeć na siebie i otaczający świat. Raz jeszcze jesteś młody, drugi raz życie jest już dawno za tobą. Raz potrafisz sobie ze wszystkim poradzić, jesteś wolny, żyjesz pełnią życia, czerpiesz z niego radość, drugi raz zamykasz się w sobie, boisz się reakcji innych.

Część bohaterów "Wbrew naturze" to dzieci, młodzi ludzie, którzy zupełnie inaczej spostrzegają rzeczywistość. Mają inny system wartości. Mają inne obawy i złowieszcze mary. Kolejna część to ludzie w sile wieku, ale stojący na granicy: być, albo nie być. Gdzie by nie postawili nogi, mogą, albo wygrać, albo przegrać. I wreszcie część prawdziwych staruszkówc żyjących swoimi młodzieńczymi latami, bądź życiem rodziny. Autorzy swoich bohaterów oswajają ze starością. Pokazują, że nie jest to czas zupełnego zapomnienia, pogrążenia się w rozpaczy. Owszem, jest i strach, jest ból, samotność, ale jest i radość, prawdziwe szczęście, przyjaźń, a przede wszystkim wspomnienia.

Sporą wartość stanowi sam tekst od wydawcy, wprowadzenie do antologii. Kończy się słowami "Czas na refleksję"… Przyznaję, że po przeczytaniu ostatniego opowiadania, zasiadłam do tego tekstu raz jeszcze. Doskonały.

Książkę wzbogacają zdjęcia Romana Lipczyńskiego. Warto dodać, że fotograf stworzył też jedno z opowiadań – "Na deskach". Jak dla mnie najlepsze z całej antologii. Zdjęcia mogą stanowić odrębną całość. Każde zatytułowane, zmuszające do głębszych przemyśleń, "wejścia" w temat.

Iza Sowa w swoim opowiadaniu (również ciekawym i bardzo dobrym) napisała: "Bliżej z każdym dniem. A jednak człowiek nie ma dosyć. Cholerny apetyt na życie, które choć mija, ciągle nie nadchodzi". Obyśmy wszyscy wciąż chcieli łapczywie pożerać dni. Bez znaczenia, ile lat będziemy mieć na karku. Nie marnujmy czasu na walkę z wiatrakami, bo przecież z każdym dniem jest coraz bliżej…

Aida Amer, Natalia Bobrowska, Agnieszka Drotkiewicz, Anna Janko, Włodzimierz Kowalewski, Marcin Królik, Roman Lipczyński, Marta Mizuro, Grażyna Plebanek, Beata Rudzińska, Zyta Rudzka, Hanna Samson, Tomasz Sobieraj, Izabela Sowa, Joanna Stróżniak, Michał Sufin, Izabela Szolc; Wydawnictwo: AMEA; Liczba stron: 232; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-929229-9-5

Katarzyna Zarecka

Kup książkę w Godi

Kup książkę w Albertusie

Tagi: antologia, To nie jest kraj dla starych ludzi, Cormac McCarthy, Beata Rudzińska, nie pytaj o Polskę, naga, Aurelka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany