Impotencja czy potencja, pycha czy pokora?

kzarecka

2010-12-01

wymazywanie_160"Jedna znajbardziej bolesnych książek o XX wieku i bezwzględne rozliczenie z totalitarną schedą" - napisano w "Gazecie Wyborczej", gdy na księgarskie półki trafiło "Wymazywanie" Thomasa Bernharda. Po pięciu latach W.A.B. zdecydowało się na drugie wydanie książki. Książki, która sprawia, że dwa monstrualne akapity, z jakich się składa, czyta się jak w transie. Ostatnia, a zarazem najdojrzalsza publikacja Bernharda nie spotkała się w ojczyźnie z dobrymi recenzjami. Cóż, może była zbyt radykalna? Z okładki biją słowa Krystiana Lupy: - Propozycja oczyszczenia, uratowania ludzkiej godności i prawdy przez amputację chorej duchowej tkanki.


O książce - Franz Josef Murau, wyrodny syn zamożnej austriackiej rodziny, wiedzie żywot intelektualisty na dobrowolnym wygnaniu w Rzymie. Wiadomość o tragicznej śmierci rodziców budzi w nim ciąg koszmarnych wspomnień z przeszłości i pragnienie unicestwienia, usunięcia poza nawias świadomości wszystkiego, przed czym do tej pory uciekał, wszystkiego, co w swej niezgodzie na jakikolwiek fałsz negował. Rozpoczyna proces "wymazywania", aktywnego zapominania rodziców, którzy ukrywali po wojnie nazistowskich funkcjonariuszy, znienawidzonej ojczyzny, rodzinnej posiadłości, której sama nazwa, Wolfsegg, jest dla niego symbolem egoizmu, zakłamania, oportunizmu i duchowego lokajstwa.

Książka spotkała się w 1986 roku z ostrą krytyką: "Potraktowano ją z jednej strony jako przejaw totalnej impotencji, a z drugiej totalnej pychy – mówił Krystian Lupa, autor znakomitej, entuzjastycznie przyjmowanej w teatrach całej Europy adaptacji scenicznej Wymazywania – a tymczasem jest wręcz przeciwnie: to gest wielkiej potencji i pokory".

Thomas Bernhard "Wymazywanie. Rozpad"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 537; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-958-7

KaHa

Kup książkę w księgarni Godi

Kup książkę w księgarni Albertus

Tagi: Herta Muller, Erica Fischer, Hess, Bernhard Schlink,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany