Muzeum Literatury otworzyło wirtualne bramy - warto zajrzeć?

kzarecka

2010-12-15

muzeum_literatury_160Czy warto zajrzeć? Myślę, że warto tam śmiało wejść i nawet głęboko nie zastanawiać się nad tym. Dlaczego? Otóż dlatego, że Muzeum Literatury uruchomiło serwis podcastowy, w którym udostępnia (i wciąż będzie poszerzać ofertę) fragmenty zbiorów fonicznych. Pokrótce - znajdziecie tam wywiady, archiwalne wypowiedzi pisarzy (często tych, których nie ma już wśród nas), fragmenty utworów, anegdoty, wypowiedzi biograficzne i wiele, wiele innych. Przykładowo - w pierwszym odcinku podcastu można wysłuchać słów Jana Józefa Lipskiego z roku... 1989!


Muzeum Literatury jest w posiadaniu katalogu 3500 nagrań wizualno–fonicznych, z czego ponad 2000 to taśmy szpulowe, na których znajdują się rozmowy z ludźmi kultury, zapisy fragmentów prozy i poezji, czytanych przez samych autorów. Archiwa analogowe poddajemy dźwiękowej renowacji i digitalizacji. Dysponujemy nagraniami wywiadów, m.in.: z Tadeuszem Konwickim, Agnieszką Osiecką, Ryszardem Kapuścińskim, Jerzym Ficowskim, Joanna Chmielewską, Eustachym Rylskim, Edmundem Niziurskim, Władysławem Terleckim, Józefem Henem, Ernestem Bryllem czy Janem Himilisbachem.

Pracownia Foniczna posiada bogaty zbiór nagrań dźwiękowych i audiowizualnych. Działa od przeszło trzydziestu lat, zgodnie z ideą Zofii Nałkowskiej, która w słynnym zapisie z roku 1954 mówiła o potrzebie utrwalania ludzkiego głosu. Nagranie to znalazło się w naszych zbiorach jako jedno z pierwszych, obok wypowiedzi Stefana Żeromskiego i Marii Dąbrowskiej.
Dział prowadzi dokumentację życia literackiego poprzez filmowanie wystaw i imprez odbywających się w muzeum oraz jego filiach, a także w innych instytucjach kultury. Pozyskujemy nagrania archiwalne z różnych źródeł, często od przyjaciół i rodzin pisarzy. Archiwa analogowe poddajemy dźwiękowej renowacji i digitalizacji. Wyjątkową część zbioru, liczącego obecnie prawie 4000 pozycji są nagrania przeznaczone specjalnie dla Muzeum Literatury. Tak więc, poza typową dla muzeów funkcją gromadzenia i opracowywania zbiorów, tylko w tym miejscu tworzy się obiekty o muzealnym przeznaczeniu.

Misją Muzeum Literatury jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury, w tym zabytków i materiałów dokumentacyjnych w zakresie Literatury polskiej oraz najbliższego jej zaplecza historycznego i obyczajowego, a także upowszechnianie wartości literatury, nauki i kultury w oparciu o posiadane zbiory oraz kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej, jak również prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej.

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: Audiobook, muzeum, literatura, wywiad, Kapuściński, Joanna Chmielewska,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany