Książka, która rozwścieczyła Putina?

kzarecka

2010-12-16

cukrowy_kreml_160Skandalista, a jednocześnie "prawdopodobnie ostatni z długiej listy wielkich pisarzy rosyjskich" - Władimir Sorokin, dał czytelnikom między innymi "Dzień oprycznika". Dał też jego kontynuację - zbiór opowiadań "Cukrowy Kreml", który trafi na księgarskie półki w styczniu. W "Kommiersant" o publikacji napisano, że to hedonistyczny sen samych czytelników, którzy zgadzają się na chłostę, byleby tylko znów wszystko stało się proste i jasne. Co autorowi kazał sobie przypomnieć... "samiec alfa", sam Władimir Putin?O książce - Rok 2028. Rosję od wszystkich sąsiadów odgradza wielki mur, paszporty uroczyście zniszczono na placu Czerwonym, władzę sprawuje monarcha. Wyczerpują się zasoby gazu, kończy się ropa naftowa, nadchodzi kryzys. Wreszcie - Ojczulek zostaje aresztowany. O tym, jak żyli oprycznicy XXI wieku, dowiedzieliśmy się już z poprzedniej książki. Teraz poznajemy pozostałych mieszkańców tego świata - wiecznie głodnych bezdomnych, dziarskich zeków budujących Wielki Mur Rosyjski, nadworną inteligencję, zadowolonych z życia chłopów, dysydentów spędzających czas na nielegalnych rojeniach o zemście, zmęczonych opozycjonistów, którzy widzą się carobójcami tylko w okrutnych narkotycznych snach. Te obrazy i epizody łączy wspólny rytuał: oblizywanie cukrowych kopułek Kremla, który zarazem przyciąga i odrzuca, jak piernikowy domek - nęci, choć jest niebezpieczny. Nikt nie jest w stanie mu się oprzeć.

Władimir Sorokin: - "Dzień oprycznika" i "Cukrowy Kreml" to rozmowa o Rosji, przyszłość jest tylko miejscem ustawienia przyrządu do obserwacji. Putin i jego drużyna kazali mi przypomnieć sobie wiek XVI. Ani Breżniew, ani Jelcyn nie dali rady tego zrobić. "Cukrowy Kreml" to jeszcze jedna próba określenia smaku rosyjskiej władzy. Nasza władza jest mdła aż do goryczy.

Władimir Sorokin "Cukrowy Kreml"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska; Format: 123 x 195 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7414-801-6

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: Sorokin, Dzień oprycznika, Władimir Zazubrin, Drzazga, Putin,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany