Powidoki – Tina Oziewicz

kzarecka

2011-01-22

powidoki_160Malarstwo i literatura – gdy słyszy się te słowa razem i na dodatek pierwszy raz, może pojawić się nie zdziwienie, ale strach. Gdy dodatkowo pojawi się informacja, że wspomniane połączenie dotyczy książek dla dzieci – wyłania się przerażenie. Dlaczego? Temat wydaje się zbyt trudny. Wybitne dzieła polskiego i światowego malarstwa… Intryguje?
Mnie zaintrygowało. Raz – temat. Dwa – wydawnictwo. Dwie Siostry, które zachwycają mnie odkąd rozpoczęły swoją działalność wydawniczą. W ich zbiorze pojawiły się książki niezwykłe i szczególnie warte polecenia. Wydawnictwo uderzyło w tematy zarówno stare, jak i nowe. Stworzyło połączenia, o których nikt wcześniej nie pomyślał. Sukces. Przez duże S. A wydawnictwo małe. I kto powiedział, że mały nie może wiele? W dzisiejszym odcinku "Przygód kilka Wróbla Ćwirka" ta mała ptaszyna stwierdziła, że "bycie małym też jest dobre" (to tak zupełnie na marginesie).

Wracając jednak do sedna sprawy – wydawnictwo wypuściło na rynek serię "Mały Koneser", którą mają tworzyć opowiadania dla dzieci inspirowane obrazami wybitnych malarzy (Dürer, van Gogh, Magritte, Picasso, Arcimboldo, Monet, Nowosielski, Makowski, Wróblewski, Mehoffer, Gierymski – nazwiska z pewnością nie są obce dorosłym; jak się okazuje, od tej chwili mają być rozpoznawalne również wśród dzieci; niewiarygodne…). Serię zwiastują "Powidoki", czyli opowiadanie Tiny Oziewicz zainspirowane słynnym obrazem Władysława Strzemińskiego "Powidok słońca".

Obraz – motyw przewodni. Jest wyeksponowany na czwartej stronie okładki, zatem jeśli ktoś go nie zna, ma przyjemność to zmienić. Fragmenty dzieła są połączone ilustracjami Oli Cieślak, młodej ilustratorki i autorki książek "Love Story" oraz "Od 1 do 10". Jak to wypadło? Przyznam – całkiem ciekawie. I tekst. To opowieść o wyprawie trzech młodych promieni słonecznych na Ziemię. Tina Oziewicz miała niesamowity pomysł i wprowadziła go w życie za pomocą zabawnego języka (jednym z moich ulubionych wyrażeń stało się: "nieautoryzowane oświetlenia"). Choć trzeba nadmienić, że tekst nie jest tylko i wyłącznie zbitką śmiesznych wydarzeń. Główny bohater nie jest idealny pod względem fizycznego wyglądu (gratulacje dla autorki za tak pomysłowe wytłumaczenie wyjątkowości Dżo), jest sierotą (tato wysłany w Kosmos, czyli misję bez powrotu; "a mama niedawno zgasła" – najpiękniejszy opis śmierci, jaki mógł się pojawić w książce o promieniach słonecznych!), nie jest popularny wśród uczniów Okołoziemskiego Ośrodka Szkoleniowego, ba! jest wręcz wyśmiewany, a na dodatek nic nie wróży m u świetlanej przyszłości. Dżo ma jednak coś niezwykłego – odwagę, plus dwóch przyjaciół. To wystarczy. Czy wyprawa na Ziemię coś zmieni? Czy obraz Strzemińskiego, który uchwycił "absolwentów kursu na powidoki z 1945 roku" (obraz powstawał w latach 1948-1949), w tym dziadków bohatera, może otrzymać miano legendy? Co czeka na Dżo i jego kolegów w muzeum?

"Powidoki" to nowatorskie przedsięwzięcie. Najważniejsze, że udane. Książka skierowane do dzieci powyżej siódmego roku życia powinna spodobać się czytelnikom. Dobry tekst, świetne wyjaśnienia trudniejszych wyrazów (co ciekawe nie odrywają od lektury, a wręcz przeciwnie – rozbudowują ją, wzbudzają większą ciekawość), przystępny tekst o Władysławie Strzemińskim ("Mógłby być Twoim pradziadkiem") i efekcie powidoków. Proste, łatwe do odwzorowania przez młodych zapaleńców literatury i… malarstwa ilustracje. A wszystko dobrze wydane. Idealne do rozbudzenia wyobraźni. Zachęcające do tworzenia własnych opowieści. Uczące, że każdy patrząc na dany motyw, może odebrać go na swój indywidualny sposób.

Malarstwo i literatura – trudne? Tak. Jednak podane w odpowiedni sposób, a z pewnością do takiego należy zaliczyć serię "Mały Koneser", staje się daniem nie tylko lekkostrawnym, ale i smacznym. Czekam na kolejne tomy. Dopóki świecę…

Tina Oziewicz "Powidoki"; Wydawnictwo: Dwie Siostry; Ilustracje: Ola Cieślak; Format: 170 x 150 mm; Liczba stron: 60; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-608-5017-6

Katarzyna Zarecka

Kup książkę

Tagi: Dwie Siostry, Mizielińscy, Ola Cieślak, IBBY, Mamoko,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany