Z miłości do Warszawy

dkoziarski

2011-02-14

leopold_160Wydawnictwo MG, które sukcesywnie przybliża nam znaną i mniej znaną twórczość Tyrmanda, sięgnęło tym razem po jego felietony poświęcone Warszawie, by skompilować je w tomiku "Tyrmand warszawski". Warszawocentryzm tych tekstów nie przesłania ich szerszego kontekstu. I tak Tyrmand w odbudowie unicestwionej przez wojnę stolicy zdaje się dostrzegać niezniszczalnego polskiego ducha.W tej swego rodzaju kronice historycznej znajdziemy bardzo ciekawe rozważania m.in. na temat postulatu pozostawienia części ruin dla upamiętnienia tragedii miasta. W jednym z "Listów z Warszawy" zastanawia się nad relacją "poprawności" i "antypoprawności" w budowaniu wizerunku stolicy. Z lżejszych tekstów bawią dziwnie aktualne dylematy, kto właściwie powinien przyklejać znaczki na poczcie – klient czy obsługa. Perełką jest tekst, w którym Tyrmand narzeka na bezguście młodych ludzi snujących się po ulicach w dresach.

O książce - Tyrmand warszawski” to zbiór felietonów Leopolda Tyrmanda o Warszawie. Teksty te nigdy dotąd nie były wydane w formie książkowej. Autor drukował je głównie w „Stolicy”, ale także w "Tygodniku Powszechnym". Leopold Tyrmand powrócił po wojnie do Polski – głównie z miłości do Warszawy. I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej stolicy, takiej jaką była w latach 1946–1953. Okazuje się jednak, że wiele z jego obserwacji aktualnych jest do dziś.

Przywołując słowa Autora: "...wszystko, dziejące się poza Warszawą, było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. Tak samo wszystko, dziejące się w Warszawie, jest dobre, interesujące, właściwe i pełne czaru i uroku. Przykład – proszę bardzo: gdy w Łodzi pada deszcz w Wielkanocne święta, jest to tylko i wyłącznie winą Łodzi, bo tylko w takim mieście może w Wielkanoc padać deszcz. Gdy natomiast Warszawa ma nad sobą złą pogodę w każde święta, można, a nawet należy to wybaczyć. Bowiem winna jest pogoda, a nie miasto. Na pewno. A zresztą w Warszawie, na Wielkanoc musi być ładnie...".

Leopold Tyrmand "Tyrmand warszawski. Teksty niewydane"; Wydawnictwo: MG; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 160; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-61297-43-7

Daniel Koziarski

Tagi: Tyrmand, Siedem dalekich rejsów, MG, Tygodnik Powszechny,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany