Światłość świata – Peter Seewald

dkoziarski

2011-02-28

benedykt_160Jeśli wpisać w Google "Benedykt XVI", to natychmiast pojawia się sugestia "prezerwatywy". To efekt wyrwanej z kontekstu i zniekształconej przez liczne przekazy medialne wypowiedzi papieża, która pojawiła się w jego długiej rozmowie z Peterem Seewaldem, niemieckim dziennikarzem i pisarzem.




Cały sześciogodzinny wywiad wraz z jego ciekawymi niuansami teologicznymi i filozoficznymi oraz różnorodnymi odniesieniami do współczesności został w ten niesprawiedliwy sposób skanalizowany do jednej, wywołującej ogromne emocje kwestii.

Peter Seewald już wcześniej pisał wspólnie książki z Josephem Ratzingerem, jeszcze zanim ten został papieżem. Ciekawostką jest, że za sprawą rozmów z Benedyktem XVI, Seewald zdecydował się wrócić na łono Kościoła katolickiego. Rozmowa spisana w tej książce podzielona została na trzy segmenty – pierwszy zatytułowany jest "Znaki czasu", drugi "Pontyfikat" a trzeci "Dokąd zmierzamy?".

Pierwszy fragment rozmowy przybliża nam kulisy zmiany na tronie Stolicy Piotrowej. Okazuje się, że Joseph Ratzinger wcale nie palił się do objęcia funkcji biskupa Rzymu, raczej marzył o życiu w cieniu na emeryturze. Po kilku spokojnych latach, jakie minęły od jego wyboru, początkowe sukcesy pontyfikatu zostały trochę przyćmione kontrowersjami, jakie towarzyszyły zdjęciu ekskomuniki z biskupów należących do Bractwa świętego Piusa. Benedykt XVI wyjaśnia Seewaldowi zarówno przesłanki decyzji swojego poprzednika o nałożeniu ekskomuniki, jak i własnej decyzji o jej zdjęciu. Później jest jeszcze mowa o budzącym ogromne emocje biskupie Williamsonie. Jednak największą próbą zarówno dla Kościoła katolickiego jak i pontyfikatu Benedykta okazała się dyskusja, jaka towarzyszyła wcześniejszym i późniejszym odkryciom nadużyć seksualnych, jakich dopuszczał się kler m.in. w Irlandii, Niemczech i USA. Przemilczanie w tak zwanym – opacznie pojmowanym - interesie wspólnoty tego wielkiego problemu sprawiło, że później wrócił on ze zdwojoną siłą, uderzając mocno w reputację Kościoła. W wywiadzie papież szczegółowo odnosi się do tych trudnych kwestii. Przy okazji autor podaje ciekawostki kryminologiczne – tylko 0,1 procent sprawców seksualnych przestępstw pochodzi z kręgów ludzi związanych zawodowo z Kościołem katolickim; natomiast zwolennicy tezy, że zniesienie celibatu zmniejszyłoby skalę nadużyć również dostają do myślenia, bo okazuje się, że seksualne skandale wśród duchownych protestantów są znacznie szerszym zjawiskiem niż wśród katolickich księży. Kolejnymi znakami czasu, których odczytywaniem zajmują się rozmówcy są dyktatura relatywizmu i "krucjata ateizmu" (określone użyte przez "Der Spiegel").

Druga część poświęcona jest pontyfikatowi – jego wyzwaniom, formom aktywności papieża, jego obawom, podejmowanym kierunkom dialogu, trzecia natomiast kwestiom społecznym, reformatorskim i… ostatecznym.

Całość uzupełniają fragmenty kilku mów Benedykta XVI, w tym pamiętny dramatyczny list pasterski do katolików w Irlandii, będący odpowiedzią na skandal seksualnych nadużyć oraz krótka nota biograficzna papieża wraz z minikroniką jego pontyfikatu.

Dla katolików ta książka będzie niezwykle ciekawym źródłem wiedzy o papieżu, Kościele i wyzwaniach, przed którymi stoi zarówno biskup Rzymu jak i instytucja, którą reprezentuje. Dla wszystkich innych – nawet jeśli nie zgadzają się z jego poglądami - może okazać się ciekawym portretem Benedykta XVI, który łączy konserwatywne przesłanie z uniwersalną wrażliwością, nie zapominając przy tym o poznawczej roli, jaka przypisana jest rozumowi.

Peter Seewald w rozmowie z Benedyktem XVI "Światłość świata"; Tłumaczenie: Piotr Napiwodzki; Wydawnictwo: Znak; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 224 ; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1504-7

Daniel Koziarski

Tagi: Papież, kościół, wywiad, rozmowa, Znak,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany