RAZ a dobrze

dkoziarski

2011-05-23

ziemkiewicz_160Drugą część wydanej w 2009 nakładem Fabryki Słów książki Ziemkiewicza "W skrócie" stanowił kilkudziesięciostronicowy zbiór wywiadów, których autor udzielił kilku stronom internetowym i redakcjom. Pomyślałem sobie wtedy, że dobrze by było, gdyby kiedyś ukazała się wywiad–rzeka z Ziemkiewiczem. Oczywiście wywiady–rzeki bywają przeraźliwie nudne i potwornie nadęte oraz do bólu egotyczne, ale osoba tego niejednoznacznie odbieranego przecież konserwatywnego publicysty gwarantuje, że komunikatywna forma pójdzie w parze z ważkimi treściami. "Wkurzam salon" udowadnia, że pomysł zapisu długiej rozmowy z Ziemkiewiczem był jak najbardziej trafiony.


Autor pokazuje wiele twarzy i prezentuje szerokie spektrum swoich dziennikarskich i pisarskich zainteresowań – systematyka jedenastu rozdziałów w sposób symboliczny nawiązuje do poszczególnych okresów lub wycinków RAZ-owego chleba powszedniego. Nie stroni od szczerych zwierzeń, jak zwykle zdobywa się na szorstko brzmiące, bezkompromisowe diagnozy społeczno-polityczne, udowadniając, że jest rzadkim typem dziennikarza gotowego płynąć pod prąd i narażać się "towarzystwu". "Wkurzam salon" to po prostu Ziemkiewicz w pigułce. Fanom wyjdzie tylko na zdrowie, a przeciwnikom stanie w gardle (i będą musieli szybko popić "Wyborczą").

O książce - Tego dziennikarza znacie przede wszystkim z jego komentarzy w gazetach i wpisów na blogach odwiedzanych przez tysiące internautów. Czytaliście jego książki science fiction. Ale pełnej, szczerej rozmowy z nim o życiu i powodach, dla których wybrał drogę wyrazistego publicysty, jeszcze nie czytaliście.

Rafał Geremek, Rafał Ziemkiewicz "Wkurzam salon"; Wydawnictwo: Czerwone i Czarne; Format: 140x225 mm; Liczba stron: 264; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7700-017-5

Daniel Koziarski

Tagi: wywiad-rzeka, Ziemkiewicz, dziennikarz, Fabryka Słów,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany