Astronautyka Mary Roach

dkoziarski

2011-05-26

ale_kosmos_160Bez fałszywej skromności powiedzmy to wprost – Przystań Literacka jako jeden z pierwszych portali w Polsce poinformował swoich czytelników, o czym będzie nowa książka Mary Roach; konkretnie zaś zrobiła to sama autorka w wywiadzie, który z nią przeprowadziliśmy przed rokiem. Od jakiegoś czasu polscy czytelnicy mogą cieszyć się już tą publikacją - "Ale kosmos!" wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fanów pisarki, która w umiejętny sposób łączy naukową dociekliwość z oryginalnym poczuciem humoru.Roach wychodzi z założenia, że człowiek jest najtrudniejszą, ale i zarazem najlepszą rzeczą, jaka mogła przytrafić się astronautyce. Postęp naukowy rozwiązuje skomplikowane problemy techniczne, ale nie jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom adaptacyjnym. Książka "Ale kosmos!" jest w przeważającej części poświęcona opisowi tych zmagań. Warto po nią sięgnąć – jako substytut doświadczeń albo odtrutkę na ekstrawagancje krezusów, bawiących się w kosmicznych turystów.

O książce - Autorka bestsellerów "Bzyk", "Sztywniak" i "Duch" dotarła już wszędzie. Nic więc dziwnego, że na temat kolejnej książki wybrała wyprawę na Marsa. Podróż w kosmos to nie tylko brak grawitacji i fenomenalny widok z okna, ale brak tego wszystkiego, co wydaje nam się niezbędne do życia: prywatności, świeżych owoców, gorących kąpieli i piwa. Jak można to znieść? Czy da się wytrzymać przez rok bez spacerów, uprawiania seksu i zapachu kwiatów? Co się stanie, jeśli w czasie spaceru w przestrzeni kosmicznej zwymiotujesz do hełmu? Mary Roach postanowiła znaleźć odpowiedź na te pytania. Od szkolenia jak korzystać z toalety na stacji kosmicznej do crash-testów nowych kapsuł ratunkowych NASA - autorka "Bzyka" na pewno znów was zaskoczy.

Mary Roach "Ale kosmos! Jak jeść, kochać się i korzystać z WC w stanie nieważkości"; Tłumaczenie: Maciek Sekerdej; Wydawnictwo: Znak; Format: 136 x 205 mm; Liczba stron: 324; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1625-9

Daniel Koziarski

Tagi: wywiad z Mary Roach, Bzyk, Sztywniak, Duch, kosmos,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany