Infiltracja

dkoziarski

2011-05-26

gangster_160Wiele gatunków filmowych – a nawet literackich - posiłkuje się schematem, w którym główny bohater najpierw przenika do wnętrza jakiejś organizacji, a potem usiłuje ją od środka zniszczyć. Biorąc jednak pod uwagę rachunek prawdopodobieństwa, z reguły podchodzimy do tych trzymających w napięciu historii z odpowiednim dystansem. Nie oznacza to jednak, że takowe operacje faktycznie nie mają miejsca. Joaquin "Jack" Garcia, kubański emigrant, przez dwadzieścia cztery z dwudziestu sześciu lat swojej służby w FBI pracował jako tajny agent, działając m.in. przeciwko skorumpowanym politykom i policjantom, kartelom narkotykowym, mafii, terrorystom i gangom.


Imponował zręcznością i skutecznością - często prowadził kilka różnych operacji na raz, szybko zmieniał kolejne fałszywe tożsamości, by zaraz do nich wracać. Najznamienitszą jego akcją była ta, w której jako Jack Falcone zinfiltrował mafijną Rodzinę Gambino. Właśnie o niej głównie opowiada książka "Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii" współnapisana przez bohatera tych wydarzeń. Warto nadmienić, że Steven Soderbergh planuje nakręcić film fabularny "Making Jack Falcone" z Benicio Del Toro w roli głównej.

O książce - Prawdziwy gangster nie nosi ani portfela, ani karty kredytowej. Gdy płaci, odlicza pieniądze z grubego pliku banknotów obciągniętych gumką. Na wierzchu zawsze trzyma banknot studolarowy. Prawdziwy gangster lubi dobrze zjeść. Gdy wybiera się na obiad, wie, gdzie podają najlepsze linguine z sosem z małży i homara arrabiata. Nigdy nie zagląda do menu i wie, jak wywabić tłuste plamy z koszuli. Prawdziwy gangster przywiązuje wagę do swojego wyglądu. Gdy idzie na zakupy, kupuje najdroższe garnitury i buty. Potrafi wycenić diament i powiedzieć, ile wart jest twój zegarek. Tego wszystkiego musiał nauczyć się agent specjalny Joaquin Garcia, który - niczym bohaterowie "Infiltracji" czy "Donnie Brasco" - przeniknął do mafijnych struktur. FBI nauczyło go jak mówi, je i zachowuje się chłopak z ferajny. Ta wiedza, w połączeniu z aktorskim talentem (i wielkim brzuchem!) Garci, uczyniły z niego prawdziwego mafioso, którego zdolności posłużyły do infiltracji rodziny Gambino. Jako Jack Falcone podjął się misji porównywalnej do tych, które znamy z kinowego ekranu. Ta historia jest jednak prawdziwa.

Joaquin "Jack" Garcia, Michael Levin "Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii"; Tłumaczenie: Magdalena Filipczuk; Wydawnictwo: Znak; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 304; Okładka: miękka ze skrzydełkami; ISBN:
978-83-240-1623-5

Daniel Koziarski

Tagi: prawdziwa historia, mafia, film, emigrant,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany