"Mielonka", która przyprawiła o niestrawność Hitlera

dkoziarski

2011-05-26

hitler_160Zasługi wydawnictwa Znak w odkrywaniu przed polskim czytelnikiem najciekawszych kart historii drugiej wojny światowej są nieocenione. Tym razem otrzymujemy do rąk pozycję Bena Macintyre zatytułowaną "Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu". Brytyjczycy zdołali wprowadzić w pole szefów Abwehry i niemiecki wywiad, przekonując ich, że szykują inwazję na Grecję i Sardynię (tymczasem prawdziwym obiektem ataku miała stać się Sycylia). Pierwszy atak na "Twierdzę Europa" Hitlera zakończył się wspaniałym sukcesem i przyczynił się do skrócenia wojny. Ze 160 000 żołnierzy biorących udział w inwazji zginęło relatywnie niewielu, bo około 7 000.


Cała historia zaczęła się właściwie od pilota RAF zatrudnionego w MI5 – Charlesa Cholmondeleya. Ekscentryczny porucznik zainspirowany pewnym incydentem i notką Iana Fleminga (tak, tego od Bonda) opracował wraz z oficerem wywiadu Ewenem Montagu plan "podrzucenia" Niemcom zwłok z wprowadzającymi w błąd dokumentami. Operacja, mimo że obarczona ogromnym ryzykiem niepowodzenia, zakończyła się pełnym sukcesem.

Ben Macintyre w swojej książce przedstawia kulisy tego wydarzenia oraz umiejscawia je w szerokim kontekście działań wojennych, wskazując dalekosiężne konsekwencje "Mielonki". Pozycja obowiązkowa dla zbieraczy najbardziej intrygujących ciekawostek wojennych.

O książce - José Antonio cieszył się opinią świetnego rybaka. Pewnego kwietniowego poranka 1943 roku wypłynął jak zwykle z Punta Umbria na połów sardynek. To co wyłowił tego dnia z oceanu, rozpoczęło największy przekręt w dziejach wywiadu. Przygotowana przez Brytyjczyków operacja pod zaskakującym kryptonimem "Mielonka" była tak misternie skonstruowana i tajna, że nawet Churchill dałby się nabrać.

Operacja "Mielonka" odniosła olbrzymi sukces. Tajemnicza przesyłka trafiła wprost z hiszpańskiego wybrzeża na biurko Hitlera. Führer dał się oszukać, a genialny podstęp otworzył aliantom drogę do zdobycia Sycylii i przyczynił się do upadku III Rzeszy.

Jak w najlepszych filmach o Jamesie Bondzie tak i tutaj główną rolę w zmyleniu przeciwnika odegrał agent specjalny. Glyndwr Michael nie był jednak zwykłym szpiegiem. Już w chwili zwerbowania był martwy.

Ben Macintyre "Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu"; Tłumaczenie: Anna Sak; Wydawnictwo: Znak; Format: 158 x 225 mm; Liczba stron: 376; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1629-7

Daniel Koziarski

Tagi: Hitler, wojna światowa, James Bond, wywiad, tajny agent,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany