Morderca na zwolnieniu

dkoziarski

2011-06-05

mezczyzn_160_01Na długo zanim sprawa austriackiego potwora Josefa Fritzla wstrząsnęła światową opinią publiczną, bohaterem i antybohaterem zarazem masowej wyobraźni stał się Jack Unterweger. Wywodził się z patologicznej rodziny – winę za swoje nieszczęścia przypisywał matce, która parała się prostytucją i która porzuciła go w młodym wieku, zdając na łaskę i niełaskę dziadka – alkoholika. W wieku dwudziestu kilku lat Unterweger zamordował młodszą od siebie prostytutkę Maragaret Schäfer, za co został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Zza krat dał się poznać dzięki swoim zdolnościom literackim (opowiadania, autobiografia, sztuki teatralne)...


Widząc w nim żywy dowód skutecznej resocjalizacji, grupa wpływowych intelektualistów austriackich (z późniejszą noblistką Jelinek) zaangażowała się na rzecz warunkowego zwolnienia Unterwegera. To co stało się później przypomina nieco nierealistyczny schemat znany z serialu "Dexter" – seryjny zabójca zajmuje się sprawą popełnionych przez siebie morderstw, a jego podwójne życie długo pozostaje dobrze maskowaną tajemnicą.

Opowieść Leake’a, snuta z pieczołowitym odtworzeniem szczegółów, to coś w rodzaju reportażu – fascynujące studium sprawy, która winna być nauczką dla świata lewicowo-liberalnych elit, które zbyt łatwo sięgają po relatywizm moralny, szukając uzasadnienia dla swoich poglądów i fascynacji. To także rzecz o sztuce medialnego kamuflażu, o potędze celebryckiej kreacji i towarzyszącemu jej zagospodarowywaniu zbiorowych emocji dla swoich, nawet najbardziej niecnych celów. Książka "Pisarz, który nienawidził kobiet" winna stać się również ważnym głosem w dyskusji na temat resocjalizacji i kary śmierci. Z całą pewnością to lektura obowiązkowa dla koneserów najciekawszych przypadków kryminalnych XX wieku.

O książce - Anatomia psychopaty

1974 - Jack Unterweger morduje osiemnastoletnią dziewczynę. Wyrok: dożywocie. W więzieniu zaczyna pisać autobiograficzną powieść "Czyściec".

1985 - Zachwyceni książką austriaccy intelektualiści rozpoczynają walkę o warunkowe zwolnienie Jacka. "Przejrzysty styl Unterwegera i literackie wartości opisu jego dzieciństwa wywarły na mnie ogromne wrażenie" - pisze w liście do sądu Elfriede Jelinek.

1990 - Jack zostaje zwolniony z więzienia. Mieszka w Wiedniu i zaczyna pracę jako dziennikarz.

1991 - W Wiedniu dochodzi do pierwszego z wielu morderstw prostytutek. W mediach sprawę relacjonuje Jack Unterweger.

Czy ktoś mógłby przypuszczać, że opisywane przez Jacka zbrodnie są jego dziełem? Losy Jacka Unterwegera to pełna zaskakujących zwrotów akcji historia psychopaty, który oszukał wszystkich - od austriackiego prezydenta poprzez wiedeńskie elity intelektualne do licznych kobiet, które pokochały zresocjalizowanego mordercę. Nikt nawet nie przypuszczał, że popularny pisarz i celebryta prowadził podwójne życie. Postać Jacka Unterwegera do tego stopnia zainspirowała Johna Malkovicha, że przeniósł jego losy na scenę teatralną w postaci sztuki Infernal Comedy, którą w czerwcu 2011 wystawi również w Polsce.

John Malkovich: - Niezwykłe spojrzenie w umysł mordercy.

John Leake "Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy"; Tłumaczenie: Maria Makuch; Wydawnictwo: Znak; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 392; Okładka: miękkai; ISBN: 978-83-240-1634-1

Daniel Koziarski

Tagi: autobiografia, biografia, Jelinek,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany