Syn jakiejś matki

kzarecka

2011-09-06

dobry-brat-zly-brat_160Przyciągnęła mnie okładka. Przede wszystkim. Dopiero później przeczytałam nazwisko autora - Matti Rönkä. Kojarzycie? Znany u nas z "Mężczyzny o twarzy mordercy". A owa okładka zdobi publikację zatytułowaną "Dobry brat, zły brat", o której dziennikarz niemieckiego WDR powiedział: "Mądra, bezpretensjonalna powieść, która daje czytelnikowi mnóstwo materiału do przemyśleń". Kryminał, po który warto sięgnąć.O książce - Mimo policyjnych kontroli i wyjazdu Marji na studia do Stanów Viktor Kärppä stara się prowadzić przykładne życie praworządnego obywatela. Niestety, sprawy się komplikują, gdy do Helsinek sprowadza się z Rosji jego starszy brat Aleksiej, a na rynku pojawia się zbierająca śmiertelne żniwo superheroina. Rosyjska mafia i fińska policja chcą jak najszybciej zlikwidować jej dopływ. Bracia są na celowniku. Viktor musi więc znaleźć prawdziwe źródło narkotyku. Tymczasem na drodze staje ponętna Helena - zamężna kusicielka zwiastująca kłopoty.

Fragment

Płatek śniegu był piękny i bez skazy. Pewnie innych nawet nie ma. Spływał z granatowego nieba ku światłu, na oko chłopca. Ten leżał częściowo na boku, z jedną ręką za plecami, tak że łopatki spoczywały na ziemi, a twarz była skierowana prosto ku górze, w noc. Jeszcze kilka chwil temu zamrugałby powiekami, teraz jednak otwarte oczy patrzyły nieruchomo.
Śniegu powoli padało coraz więcej i wkrótce stygnące ciało nie mogło już go topić. Buty, nogi, okryty kurtką tułów, potem ciemnowłosa głowa – cały chłopiec, cały człowiek przyoblekał się w biały całun. Krople wody na skórze zaczęły z powrotem zastygać w lód. Tężejąca śnieżyca zamieniła ciało w zaspę. Z pozoru było całe i nienaruszone, piękne i bez skazy.
W środku jednak coś się w nim zerwało. I chłopiec umarł. Syn jakiejś matki.

Helge Hopp:- Rönkä pisze jasno i zwięźle, poświęca dużo uwagi nawet epizodycznym postaciom i tworzy przekonującą, mocną narracje. Dobry brat, zły brat to pozbawiony niepotrzebnego blasku, mrożący krew w żyłach, wciągający kryminał.

"Satakunnan Kansa": - Kärppä to tak przyjemny gość, że po prostu chce się z nim być.

Matti Rönkä "Dobry brat, zły brat"; Wydawnictwo: Czarne; Tłumaczenie: Sebastian Musielak; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 224; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-256-5

KaHa

Tagi: Mężczyzna o twarzy mordercy, literatura skandynawska, Czarne, kryminał, Stieg Larrson, Mankell,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany