W poszukiwaniu sensów

dkoziarski

2011-10-09

yellow_160Marta Magaczewska zadebiutowała w ubiegłym roku książką "Zaćmienie", w której swoje bretońskie doświadczenie przekuła w interesującą opowieść o emocjach bohaterów uwikłanych w tajemniczą i niejednoznaczną historię. Kolejna rzecz w dorobku młodej pisarki to "Bahama yellow" – proza niejednoznaczna, ale wciągająca; udowadniająca, że autorka rozwija się, śmiało grając słowem i wyobraźnią - przy tym doskonale radząc sobie z rytmiką opowieści...Magaczewska wyjaśnia, że chciała stworzyć tragikomiczną farsę oddającą ewolucję człowieka fizycznego w człowieka metafizycznego. Tę całość, której nie brakuje onirycznych akcentów, spięła klamrą specyficznego kryminału, w którym największą zagadką staje się ludzka natura.

O książce - Bohaterowie nowej powieści Marty Magaczewskiej noszą oryginalne imiona, niekojarzące się z żadnym konkretnym miejscem na Ziemi. Lelech, Skomroch, Tabiołka, Lala, Zajc, Koffel, Kauk... Przekształcając klasyka, można powiedzieć, że akcja utworu toczy się wszędzie, czyli nigdzie, a obcujemy ze światem pełnym napięcia i grozy, który utracił lub właśnie traci sens. Poczucie tej utraty u każdego z bohaterów jest inne, największe u Koffla, który (czy przypadkiem?) pierwszy kończy życie. Ostatecznie autorka pozwala przeżyć tym, którzy tego sensu do końca, z uporem szukają, nawet jeśli tylko stwarzają sobie iluzję; tragiczni i śmieszni w podejmowanych próbach przetrwania. Bo czy to człowiek decyduje o własnym losie, czy też jest dotkliwie od narodzin skazany - cały z materii, pozostający pod presją ciała, które musi mieć swój kres? Na przekór absurdowi w tym świecie od początku wyczuwalny jest stały rytm, z mocy słowa i sugestywnego obrazu zrodzony.

Marta Magaczewska "Bahama yellow"; Wydawnictwo: JanKa wydawnictwo i…; Format: 120 x 195 mm; Liczba stron: 224; Okładka: miękk; ISBN: 978-83-62247-12-7

Daniel Koziarski

Tagi: Zaćmienie, JanKa, debiut, metafizyczny,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany