Obiecaj mi - Richard Paul Evans

islojewska

2011-12-14

obiecaj-mi_richard-paul-evans_160Obiecaj mi, że zawsze będziesz mnie kochać, że nie zapomnisz o mnie. Obiecaj mi, że… Obietnice są gwarancją spełnienia. Nadają życiu sens. Są jak pieczęć, zwłaszcza, kiedy towarzyszy im miłość.

Richard Paul Evans fabułę powieści "Obiecaj mi" opiera na dwóch filarach konstrukcyjnych. Pierwszym są fragmenty z pamiętnika prowadzonego przez główną bohaterkę, Beth Cardall, otwierające każdy rozdział. Drugim jest narracja prowadzona w pierwszej osobie, również przez Beth. Bo, kto lepiej od nas samych, może opowiedzieć o własnych problemach życiowych, o zdradzie i śmierci męża, o chorym dziecku i o pragnieniu poznania kogoś, kto będzie nas kochał naprawdę. A kiedy autorem jest mężczyzna, a powieść przekłada kobieta, powstaje w efekcie ciekawa psychicznie i emocjonalnie hybryda. Literacka (czytaj: kobieca) intuicja Hanny de Broekere jest niezauważalna i jednocześnie tak bardzo obecna w przekładach powieści tego autora.

Beth Cardall nigdy nie przypuszczała, co wyzna jej umierający mąż, ani też nie wyobrażała sobie sytuacji, w której pozna przystojnego mężczyznę. Tak jednak się stało. Nie domyślała się także i tego, że wir przeżyć z pogranicza marzeń i rzeczywistości, w jaki wciągnie ją nieznajomy, ma swoje źródło w podróży w czasie. Jest tu bowiem osobliwy przedział czasowy zdarzeń: przedtem-teraz-potem. Ale taki zabieg literacki prowadzi czytelnika w przestrzeń realizmu magicznego. Jest w niej wszystko, co go tworzy w klasycznej postaci. Matthew, który nie zna córki Beth, Charlotty, podpowiada jadłospis, dzięki czemu lekarze wreszcie stawiają diagnozę: celiakia. Intuicyjnie mądre, lecz racjonalnie niewytłumaczone. Emocje Beth bardzo szybko koncentrują się wokół doznań zmysłowych związanych z nieznajomym; opisanymi bardzo drobiazgowo. Trzeba przyznać, że obydwoje przeżywają miłość szczególnego rodzaju. Beth obdarza nieznajomego coraz większym zaufaniem, z którego wpada w otchłań oszustwa, by potem bezgranicznie mu znowu zawierzyć. Czas zdarzeń ulega ogromnym turbulencjom, ale nikt ich nie kwestionuje, lecz przyjmuje jako zjawisko naturalne. Pojawiają się pytania, kim naprawdę jest tajemniczy Matthew? Skąd wie wszystko o chorobie córki i o sytuacji materialnej Beth. Opowiada o faktach, które zdarzą się dopiero za kilka lub kilkanaście lat. No i ta szaleńcza, jak ze snów i marzeń, podróż do Europy z dłuższym postojem na Capri, gdzie Evans mieszkał dwa lata i uważa tę wyspę za najbardziej romantyczne miejsce na świecie.

W powieści obecne są też potrawy. Jednak jedzenie staje się w niej rzeczą uniwersalną; nie przedstawioną jako decydujący aspekt życia, lecz kultury. Jednym z wątków fabularnych jest choroba Charlotty i jej bezglutenowa dieta. Kiedy Richard Evans dowiedział się, że w USA ponad dwa miliony ludzi jest na diecie bezglutenowej i jak bardzo celiakia zmienia styl funkcjonowania i nawyki żywieniowe, postanowił o tym napisać.

Akcja powieści rozpoczyna się w czasie Bożego Narodzenia i w nim także się kończy. To świetny zabieg kompozycyjny i jednocześnie niezwykle plastyczna dekoracja powieści. W końcu Evans bywa nazywany "królem opowieści bożonarodzeniowych". Magia tych dni staje się u niego momentem zwrotnym w fabule powieści, która chwilami zamienia się w baśń. Staje się także snem. A przecież Boże Narodzenie jest wypełnione najbardziej pozytywną energią, jaką możemy sobie wyobrazić. Wszechobecna miłość, obdarowywanie się prezentami, wypowiadanie życzeń, zapachy tworzą ich osobliwą atmosferę. Wierzymy głęboko od dziecka, że w tym czasie tak wiele może się wydarzyć. I Richard Paul Evans doskonale o tym wie. Pozostawia też czytelnikowi wolny wybór, który pomiędzy magią a realizmem może wybrać dla siebie to, czego pragnie najbardziej.

Atrybutem powieści są partie dialogowe. Riposty, rozważania, wątpliwości, nadzieja, wiara. Ileż wyrażają emocji. Są żywiołowe i błyskotliwe. Funkcje wypowiedzi świetnie realizują się w powieści, zgodnie ze swym zasadniczym zadaniem, którym jest służenie kontaktom międzyludzkim.

Powieść "Obiecaj mi" to doskonały prezent pod choinkę. Jeśli trafi do kogoś, kto marzy o miłości i wierzy w magię świat, spełni jego oczekiwania. Da mu także wiarę w moc składanych przyrzeczeń.

Richard Paul Evans Obiecaj mi; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Hanna de Broekere; Format: 205x145 mm; Liczba stron: 288; Okładka: miękka; IBSN: 978-83-240-1662-4

Ilona Słojewska

Tagi: Richard Paul Evans, Boże Narodzenie, Znak, Evans, Justin Evans,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany