Wstrzymaj zegar bezlitosny

kzarecka

2012-01-19

odlamkiczasu_160Czas gna. Przed siebie. Często nie patrzy, co już było. Staramy się pamiętać. Jednak nie zawsze się udaje. Nie zawsze mamy pełen obraz. Czasem rozmyty. Czasem rozbity. Włodzimierz Dajcz pozbierał rozrzucone fragmenty, by obraz zmartwychwstał. Napisał "Odłamki czasu", książkę, o której wydawca mówi: "To urzekająca opowieść zrodzona z tęsknoty za tym, co przeminęło...". Dbajmy o to, by nie umknęły nam najważniejsze chwile. Jak to zrobić? Jak robią to inni? Przeczytajcie "Odłamki...". "Gdy do przodu zegar rwie / Ty ustaw się na nie"...O książce - Pamięć udostępnia nam zaledwie odłamki czasu, który przeżyliśmy. Z takich właśnie odłamków, które utkwiły w pamięci Włodzimierza Dajcza i które skrupulatnie pozbierał, powstała ta książka. A jednak z tych odłamków udało się zbudować autorowi pełny obraz pewnego miejsca na przestrzeni pewnego czasu. Miejscem tym jest Wola Krzysztoporska, miejscowość w województwie łódzkim, założona przez potężny i wpływowy ród Krzysztoporskich, a czas to XX wiek.
"Odłamki czasu" to urzekająca opowieść zrodzona z tęsknoty za tym, co przeminęło… Dzięki niej po części spełnia się pragnie autora, aby "nic nie ginęło ostatecznie, tylko zostało utrwalone w głębi największej tajemnicy wszechświata, do której poznania nieustannie dążymy od zarania świadomości".

Fragment
Motopompy jęczały na najwyższych obrotach, a strażacy nieprzerwanie poili piekielnego smoka wyciągającego swoje ogniste głowy po kolejne porcje żeru, żeby nim wypełnić ogniste trzewia, nasycić niepohamowany głód destrukcji, opanować całą wieś i zmienić ją w zgliszcza i popioły. Rozpasany żywioł początkowo za nic miał heroiczne wysiłki strażaków. Połykał bez szkody dla siebie całą podawaną mu wodę i wypluwał w powietrze potężne kłęby pary. Z czasem jednak zaczął się krztusić. Para wodna pomieszana z dymem tamowała mu oddech. Powoli kurczyły się ogniste głowy. Demon przestał wypluwać groźne fajerwerki, wciąż jednak był potężny. Trzymał w szponach zagarnięte wcześniej dobra i bezlitośnie je trawił. Falą gorącego powietrza trzymał z dala walczących z nim ludzi.
Ksiądz Jan Brachowski stał w pobliżu płotu oddzielającego zabudowania plebanii od sąsiedniej posesji. Płot z drewnianych sztachet płonął jak krzak mojżeszowy. Proboszcz w drżących rękach trzymał złotą monstrancję z białą hostią za szkłem. W promieniach słońca i blasku pożaru monstrancja rozsiewała złoty blask, jakby nie z tego świata. Ksiądz Jan modlił się w skupieniu, nie zważając na otaczający go gorący podmuch. Stał natchniony wielką wiarą w Opatrzność Boską, wiarą mającą przedziwną moc sprawczą czynienia cudów. I stał się cud. Na pół zwęglony płot przestał się palić. Wielki ogień przykurczył się pod baldachimem białej pary.

Włodzimierz Dajcz - W 1963 roku został aresztowany przez SB pod zarzutem tworzenia i kolportażu antysocjalistycznych plakatów. Przeszedł trudną drogę zawodową od robotnika do dyrektora. Pracował w hutach szkła, a potem osiadł na gospodarstwie rolnym koło Kamieńska. W 1981 roku zawiązał tam Komitet Protestacyjny w obronie ludności pokrzywdzonej podczas budowy kopalni Bełchatów. Prowadził z dobrym skutkiem rozmowy z Komisją Rządową, zakończone porozumieniem podpisanym z wiceministrem Górnictwa i Energetyki Karolem Buchowieckim. W latach 1981–86 przewodniczył Wojewódzkiemu Związkowi Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Piotrkowie. Kierował jednostkami gospodarczymi m.in. Spółdzielnią Kółek Rolniczych w Kamieńsku. W latach 1994–99 zorganizował Zakład Gospodarki Komunalnej w tym mieście i był jego pierwszym dyrektorem. Rozczarowany nową, rzekomo lepszą rzeczywistością, napisał książki Kasa chorych i Korzenie zła – o upadku nowej klasy politycznej w Polsce ukazanym na tle lokalnego konfliktu. Pisze książki i prowadzi szeroką działalność publicystyczną. Odłamki czasu.

Włodzimierz Dajcz "Odłamki czasu"; Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza; Liczba stron: 442; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-7805-044-5

KaHa

Tagi: pamięć, wspomnienia, Krawiec Wiśniewski,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany