Pożądana obsesja szczegółów

dkoziarski

2012-02-19

pot281ga_160Kiedy pierwszy raz książka "Potęga checklisty" znalazła się w moich rękach, sądziłem, że będę mieć do czynienia z kolejnym podręcznikiem sukcesu, który próbuje motywować czytelnika – tym razem do organizowania swoich działań poprzez tzw. checklistę, celem podniesienia efektywności i jakości podejmowanych przedsięwzięć. Dopiero nazwisko Gawande, znanego już czytelnikom książek wydawanych przez Znak w ramach serii medycznych publikacji o popularnonaukowym charakterze, uświadomiło mi, że będzie trochę inaczej. Autor skupia się na pracy lekarza, bo to najbliższa mu tematyka, w której porusza się bardzo swobodnie, ale pisze również m.in. o pracy kontrolerów z lotnisk, czy środowisku wielkiego biznesu. Wszystkie te opowieści, mniej lub bardziej zajmujące, skąpane w dygresjach, zmierzają za każdym razem do puenty wyrażonej w tytule.


O książce - Diabeł tkwi w szczegółach. Prosta metoda, by mieć wszystko pod kontrolą. Co mają ze sobą wspólnego nieudane zabiegi chirurgiczne z katastrofami lotniczymi, chaosem następującym podczas huraganu oraz wściekłym klientem w restauracji? Wbrew pozorom całkiem sporo. Wszystkiego można by uniknąć, posługując się checklistą, czyli listę kontrolną - spis czynności kluczowych dla danego działania, których pominięcie lub złe wykonanie grozi niepowodzeniem.

Coś dla fanów popularnonaukowej gawędy z przesłaniem.

Atul Gawande, autor bestsellerowych "Komplikacji" oraz "Lepiej", latał na symulatorze lotu, odwiedzał szpitale na całym świecie i wypytywał szefów kuchni oraz rekiny biznesu po to, by stworzyć jak najlepszą listę kontrolną w medycynie. W błyskotliwej, pełnej anegdot książce przekonuje, jak ważna jest praca zespołowa i wymiana pozornie banalnych informacji. Checklista nie jest nudną biurokratyczną procedurą, ale działaniem, które pomaga zyskać pewność siebie i odnieść sukces.

Atul Gawande "Potęga checklisty. Jak opanować chaos i zyskać swobodę w działaniu"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Rafał Śmietana; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 264; Okładka: miękka ze skrzydełkami; ISBN: 978-83-240-1595-5

Daniel Koziarski

Tagi: biznes, poradnik, Znak, medycyna,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany