Smak Słowa Izy Szolc

kzarecka

2012-03-28

siostry_160_01Można lubić, kochać pisarzy, bądź pałać do ich książek zupełnie odmiennym uczuciem. Osobiście wśród pisarek mam swoje faworytki. Jedną z nich jest Izabela Szolc. Największe wrażenie zrobiła na mnie jej "Naga", którą będę ubóstwiać po kraniec tego świata. Wzdychać na książką, wychwalać ją na lewo i prawo. Lektura obowiązkowa! Właśnie dlatego niezmiernie cieszy mnie informacja, że już 14 kwietnia na księgarskie półki trafi nowość pióra Izy - "Siostry". Czy dorównają "Nagiej"? Czy staną się moją nową Biblią? Tego nie wiem. Wiem jednak jedno - czekam z niecierpliwością, bo każda nowa książka Izy Szolc jest ważnym wydarzeniem.


O książce - "Là-bas en Polonie…" Jabłonny Sad, 1821. Dwór należący do wiarusa kampanii napoleońskiej i jego egzotycznej żony Paulette. Kreolki. Ich córki bliźniaczki, tak podobne do siebie, że niemalże brane za jedną istotę. Anna Konstancja i Józefina Maria. Anna Konstancja w Józefinie Marii… Józefina Maria w Annie Konstancja… Czarnoskóra służąca przywieziona ze straconego dla Francji San Domingo. Wierna. Komu? Której? Drewniane krucyfiksy na ścianach wiejskiego kościółka i czarny kogut tronujący w kurniku. Syn. Przyjaciel. Lata biegną do przodu. Powstanie listopadowe, żeby "Polska zmartwychwstała". Martwy indyk na staropolską kolację, martwy kogut na ołtarz wudu… Bliźniaczki, które stały się rywalkami. Dwa światy, które nie miały prawa się zjednoczyć, a jednak to zrobiły. W sekretny sposób. "Tam w Polsce…"


Izabela Szolc: - Całkiem możliwe, że jest to książka o przetrwaniu. O przetrwaniu, którego się wcale nie chce. O tym jak nauczyć się wobec tego żyć.


Izabela Szolc "Siostry"; Wydawnictwo: Smak Słowa; Format: 148 x 210 mm; Liczba stron: 120; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-62-12233-2


KaHa


"Mam łeb jak koń. Tyle, że na znacznie cieńszej szyi" - wywiad z Izą Szolc


Tagi: Izabela Szolc, Naga, AMEA, Wbrew naturze, kryminał, Hwierut,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany