Kunszt Torwana

kzarecka

2012-05-23

portrety_160Pięćdziesiąt stron. Jedynie. Ot, wydawałoby się, książeczka do poczytanie przed snem. Jednak wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, że nie najważniejsza jest ilość, a jakość. Tak jest i tym razem. Sergiusz Torwan - autor, który stworzył zbiór opowieści o ludziach. O nas samych. Euforia, powściągliwość, radość, smutek, zaduma... Czy można to wszystko zebrać i zamieścić na kilkudziesięciu stronach? Tak. Dowodem są "Portrety ze słów". Polecamy.O książce - Sergiusz Torwan zaprasza nas do swojej autorskiej galerii, w której prezentuje sześć niezwykłych portretów. Znajdziemy tu Zenka, którego życie toczy się gdzieś na peryferiach współczesnego świata, a który wydaje się szczęśliwszy niż niejeden z tych ponad miarę obdarzonych dobrami i Anielę, która nie rozumie, dlaczego ludzie pozbywają się całkiem przydatnych rzeczy, takich choćby jak worek z banknotami. Poznamy też Aleksandra, dowódcę radzieckiego okrętu podwodnego, który w czasach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na zmianę odsądzany jest od czci i wiary, by za chwilę zyskać miano bohatera. Jest też Maks, któremu marzy się ostatni skok i emerytura, tyle że w życiu nie wszystko da się zaplanować i przewidzieć. Jest profesor Mitrynga, borykający się z bolesnymi doświadczeniami przeszłości ukraińskiego rezuna, a wreszcie staczający się po równi pochyłej bezimienny funkcjonariusz SB.

Autor zachwyca maestrią w malowaniu ludzkich portretów. Znakomicie panuje nad swoimi bohaterami i umiejętnie dawkuje emocje. Gdy trzeba, staje się powściągliwy, kiedy indziej znowu nie waha się sięgnąć po mocniejsze akcenty, by nami wstrząsnąć, by nas poruszyć i skłonić do zadumy. Jest przy tym wnikliwym obserwatorem i dociera do najgłębszych zakamarków duszy swoich bohaterów. Uwagę zwraca także język opowiadań: to prawdziwie mistrzowskie "Portrety ze słów". Słowo jest dla Sergiusza Torwana materią służącą do budowania nie tylko akcji – niekiedy pełnej zaskakujących zwrotów, ale też nastrojów, całego bogactwa klimatów – euforii, przygnębienia, pogodzenia się z losem. Nie brak też humoru, choć niekiedy jest to humor ironiczny, wręcz sarkastyczny.

Sergiusz Torwan "Portrety ze słów"; Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 50; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7808-090-2

KaHa

Tagi: opowiadania, Warszawska Firma Wydawnicza, portret, ludzie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany