Dobre Strony gżegżółki

kzarecka

2013-05-23

dobre_strony_160_03Ruszyła jedna z najprzyjemniejszych imprez dedykowanych dzieciom. I oczywiście powiązanych z książkami. I dla uściślenia - Wrocław, Wrocław, Wrocław. Targi dla Dzieci Dobre Strony. Gdy startowały cztery lata temu, już widać było, że jest potencjał, że taka impreza jest potrzebna na Dolnym Śląsku, że w kraju wcale zbyt dużo ich nie ma, że, że, że. Od samego początku wierzyłam, że Targi odniosą sukces. Z wielką przyjemnością patrzyłam, jak się rozwijają. Dzisiaj, dumna z tego, iż Przystań Literacka kolejny raz jest ich patronem medialnym, mówię - przyjeżdżajcie, przychodźcie! To wspaniała impreza! Dla każdego - bez względu na wiek. A co... z tą gżegżółką?


IV edycja Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY ruszyła. Podczas uroczystej inauguracji w budynku Starej Giełdy na Placu Solnym poznaliśmy zwycięzcę konkursu DOBRE STRONY 2013. Laureatem zostało wydawnictwo Media Rodzina za książkę Pejzaż z gżegżółką, czyli językowy zawrót głowy Małgorzaty Strzałkowskiej Targi potrwają do niedzieli, 26 maja.

IV edycję DOBRYCH STRON – Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży rozpoczęto od wręczenia nagrody wydawnictwu Media Rodzina., które otrzymało 30 tysięcy złotych ufundowanych przez Prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza. Jury pod przewodnictwem profesor Joanny Papuzińskiej za najlepszą książkę DOBRYCH STRON uznało Pejzaż z gżegżółką, czyli językowy zawrót głowy Małgorzaty Strzałkowskiej Nagrodę przyznano za "wartości literackie i edytorskie książki oraz odważne, wyrafinowane i dowcipne podjęcie zabawy z materią języka polskiego jako tworzywem wiersza, a także umiejętne wykorzystywanie polskiej kultury i historii w poetyckich zabawach onomastycznych". Wśród pozostałych nominowanych znalazły się Dwie Siostry za dziecięcy kryminał "Gdzie jest wydra? czyli śledztwo w Wilanowie" i wzruszającą powieść "Książka wszystkich rzeczy"; Media Rodzina za zbiór "Bezpowrotna góra. Baśnie japońskie" oraz wydawnictwo Afera, za świetnie zilustrowaną opowieść "Niedoparki". Z założenia nagroda w całości ma zostać przeznaczona na wydanie kolejnej pozycji. – Chcemy w ten sposób nie tylko wspierać rynek wydawniczy, ale także wyróżniać wspaniałe wydawnictwa, które przyjeżdżają do naszego miasta – argumentuje Beata Gigiel z biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Podobnie jak w roku ubiegłym rozstrzygnięty został również konkurs dziecięcy dla młodych bajkopisarzy "A to moja bajka właśnie". W tym roku jury miało szczególnie trudne zadanie. Najlepszego młodego bajkopisarza trzeba było wybrać spośród około 1000 nadesłanych prac. Ostatecznie przyznano po trzy równorzędne nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii "Szkoła Podstawowa" zwyciężyli: Igor Herman (7 lat), za bajkę "Telewizyjny Tata", Inga Olejnik (11 lat), za "Pouczającą zmianę" i Jakub Rusajczyk (13 lat), za "Usiądźcie wygodnie, zaraz opowiem bajkę…". W starszej kategorii "Gimnazjum" nagrody trafiły do Wiktorii Kaczmarek (14 lat) za bajkę: "Lekarz Dusz", Weroniki Kupczak (14 lat) za "Drogę do kariery" i Arkadiusza Ćwirko (14 lat) za "Ostatnią Podróż". Wszyscy zwycięzcy dostali tablety – główne nagrody w konkursie. Ponadto jury pod przewodnictwem dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzeja Ociepy przyznało po dwa wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Otrzymali je: Emilia Matusiak (11 lat) za bajkę: "Filip i Góra”", Klaudia Kukla (11 lat) za "Totalny Odlot" oraz: Radosław Klasa (13 lat) za "Kilka słów o technologii" i Katarzyna Strojek (14 lat) za "A to moja bajka właśnie…".

Na Placu Solnym do niedzieli stoi wielki, biały namiot, w którym znaleźć można stoiska wystawców z tysiącami książek. W okolicach targów można natomiast spotkać Bajarzy – ambasadorów DOBRYCH STRON. Będą się bawić z dziećmi, czytać, rozdawać balony, ale także pomogą zagrać w największą we Wrocławiu grę planszową. Aby spotkać Bajarza warto również przejechać się tramwajem 33 Plus. Właśnie w tym tramwaju od 24 do 26 maja (w godzinach 14.00-16.00), na trasie Rondo Regana – Plac Jana Pawła II mamy szansę przysiąść się do Bajarzy i przekonać, jakie niespodzianki przygotowali w tym roku dla współtowarzyszy podróży. Bajarza łatwo rozpoznać - nosi szerokie spodnie z dużymi guzikami, binokle, brodę lub loki i pasiastą koszulę. Jest też stale uśmiechnięty, bo czyta książki.

Poza Bajarzami na DOBRE STRONY przybędzie prosto z Pacanowa jeszcze jeden, bajkowy gość specjalny: Koziołek Matołek. Ten najsławniejszy polski koziołek obchodzi w tym roku swoje 80-lecie i z tej okazji zaprosi dzieci m.in. do wyjątkowego urodzinowego konkursu, a także wykona "Głośne Meeczenie bajek" i zachęci do wspólnych tańców i figli przy muzyce. Można też będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjecie z Koziołkiem Matołkiem.

W programie targów znajdziemy liczne atrakcje dla dzieci przygotowane przez portal CzasDzieci.pl, Wrocławski Klub ANIMA, grupę teatralną TEATRAKCJA oraz Humanitarium Ogrody Doświadczeń. DOBRE STRONY potrwają do niedzieli, 26 maja.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji targów oraz szczegółowy program dostępne są na stronie: www.wpdk.pl


Tagi: Dobre Strony, WPDK, fotorelacja, Wrocław, Targi,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany