Anty-przeminęło z wiatrem?

kzarecka

2014-09-18

kidd_czarne_skrzydla_m_160Dzięki odważnym kobietom świat się zmienia - czytam na okładce. "Czarne skrzydła" to powieść numer jeden na liście bestsellerów New York Timesa. Jeśli czytaliście "Sekretne życie pszczół", wiecie, że możecie liczyć na kawał dobrej literatury. Sue Monk Kidd jest bowiem wielokrotnie nagradzaną autorką, spod pióra której wyszły obie powieści. Kazimiera Szczuka stwierdziła, że to anty-Przeminęło z wiatrem, a Oprah Winrfey, która stała się właścicielką praw do ekranizacji "Czarnych skrzydeł" wychwala rzadką dzisiaj historyczną perspektywę. Coś jeszcze dodać? Polecam. W księgarniach już za tydzień.


O książce - Dwie kobiety, dwie walki o wolność, jedna niezwykła przyjaźń… Sarah Grimké jest córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Nie potrafi się jednak podporządkować obowiązującym w jej świecie konwenansom. Marzy o tym, żeby studiować i zostać pierwszą kobietą prawnikiem. Na swoje jedenaste urodziny dostaje niecodzienny prezent – wyciągniętą z czworaków i obwiązaną lawendowymi wstążkami czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. To kolejny "obyczaj", którego Sarah nie potrafi zaakceptować, bo drugiego nie można przecież "posiadać"… To dopiero początek jej problemów.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i życiem pierwszych abolicjonistek, sióstr Grimké, wspaniała powieść, która prowadzi nas do korzeni stanów południowych Ameryki. Niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości ponad podziałami. Świadectwo walki o wolność i prawo do głosu. Od czasów Przeminęło z wiatrem nie było takiej opowieści!


Sue Monk Kidd Czarne Skrzydła; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Tłumaczenie: Marta Kisiel-Małecka; Format: 130 x 205 mm; Liczba stron 488; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-08-05396-6

KaHa

Tagi: Przeminęło z wiatrem, Ameryka, wolność, niewolnictwo,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany