Sekretne życie drzew – Peter Wohlleben

isłojewska

2017-02-25

sekretne-zycie-drzew_160- Drzewa "mają prawo do zaspokojenia swych potrzeb społecznych (…), rosnąc w prawdziwym leśnym klimacie (…) oraz do tego, by "przekazać swą wiedzę następnym pokoleniom". Przynajmniej część z nich powinna mieć prawo godnie się zestarzeć, a wreszcie umrzeć naturalną śmiercią" - napisał w końcowym rozdziale książki niemiecki leśnik Peter Wohlleben.Ale żeby dojść do tego stwierdzenia, trzeba od pierwszej strony podążać za głosem narratora, nie pomijając najmniejszego szczegółu. A ma on bardzo dużo do powiedzenia. Żeby skupić na sobie uwagę czytelnika autor wcale nie stosuje wyszukanej formy narracji. Nie wykorzystuje specjalnych narzędzi literackich, bo temat ich wcale nie wymaga. Bo sam w sobie jest tak interesujący, na tyle fascynujący, że z każdą kolejną kartką, czytający ma ochotę pozostać jak najdłużej w świecie wielkiej tajemnicy natury. Która dla nas ludzi nie powinna być już opatrzona klauzulą sekretności.

Niestety nadal traktujemy przyrodę, a szczególnie drzewa przedmiotowo. Z braku wiedzy odmawiamy im prawa do życia w miejscu, w którym się zasiało, bo… przeszkadza. Ścinamy je bez opamiętania, bo… jest stare. Wohlleben opowiada o drzewach jako istotach żywych i im więcej rozdziałów mamy za sobą, tym bardziej przekonujemy się, że tak jest naprawdę. Drzewa przeżywają fazę dzieciństwa, dojrzałości, a potem starzeją się. Nawiązują kontakty między sobą, bez względu na gatunek przyjaźń; są dobrymi sąsiadami, wzajemnie sobie pomagają. Więcej - porozumiewają się. Buki choremu drzewu poprzez system korzeni "podają" wodę, żeby utrzymać je przy życiu. Wohllleben opowiada o "prywatnym życiu" drzew, o ich przyzwyczajeniach, pragnieniach i zwyczajach. Tłumaczy jak wygląda ich egzystencja pod ziemią, na ziemi i wysoko w górze, gdzie świeci słońce. Uzmysławia, że las to dobrze zorganizowana społeczność! To idealnie funkcjonujący żywy organizm! A kiedy się go wytnie, zniszczy, to jakby unicestwiało się życie na określonym obszarze, które już nigdy nie odrodzi się w swym poprzednim systemie! Możemy sadzić nowe lasy, ale nigdy nie uda się nam ludziom odtworzyć ich pierwotnej postaci.

Książka "Sekretne życie drzew" jest dla nas bezcenna z wyżej wymienionych względów. Jej autor chce przełamać w ludziach stereotypy nie pozwalające im na traktowanie przyrody jako żywego organizmu, którego jesteśmy cząstką i bez której nie będziemy mogli dalej funkcjonować, jeśli nadal będziemy niszczyć lasy, głównie dla finansowych zysków! Poza tym, jest to prawdziwa opowieść oparta na wieloletnich obserwacjach przyrody, a także i pojedynczych drzew, oparta na wyciąganiu wniosków i przemyśleniach. To nie jest teoria pochodząca z zacisza gabinetu. To jest wyjątkowo emocjonalna opowieść o zapachu powietrza, o barwach liści, o świetle w koronach drzew.

Czytajcie tę opowieść, dzielcie się wrażeniami z przyjaciółmi i znajomymi. Opowiadajcie dzieciom o drzewach, o każdym pojedynczych żyjątku, dla którego las jest naturalnym i bezpiecznym domem.

Peter Wohlleben "Sekretne życie drzew"; Wydawnictwo: OTWARTE; Tłumaczenie: Ewa Kochanowska; Projekt okładki, wyklejki i ozdobniki w książce: Eliza Luty; Format: Liczba stron: 256; Okładka: twarda; ISBN 978-83-7515-187-9

Ilona Słojewska

Tagi: ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany