Wojna Ashley – Gayle Tzemach Lemmon

isłojewska

2017-06-03

wojna_ashley_160Ashley White, 24 lata, 160 wzrostu, zginęła jako pierwsza żołnierka specjalnej grupy wojskowej w Afganistanie, istniejącej przy elitarnej grupie "Rangers". Kilka miesięcy wcześniej wyszła za mąż. Zmarła na skutek obrażeń odniesionych podczas eksplozji w prowincji Kandahar.




To właśnie jej oraz amerykańskim kobietom-żołnierkom publicystka Gayle Tzemach Lemmon dedykuje tę książkę. Ten beletrystyczny reportaż, w którym literatura łączy się z informacjami na temat konfliktu w Afganistanie i udziału w nim wojsk amerykańskich to ciekawy raport o współczesnym świecie. Wprawdzie dotyczący określonego miejsca na ziemi, ale to w nim tak wiele ogniskuje się zagadnień dzisiejszej sytuacji politycznej, istoty terroryzmu, obyczajowości, a przede wszystkim wojskowości. Autorka skupia się głównie na utajnionym programie pilotażowym – na jednostce Cultural Suport Teams, czyli na zespole wsparcia kulturowego, skupiającego w swych szeregach wyselekcjonowane kobiety, poddane wcześniej wielorakim testom.

Autorka wybrała dość ciekawą formę, by przedstawić mechanizm funkcjonowania jednostki CST. Przedstawia kilka kobiet, które zgłosiły się jako ochotniczki do zespołu, wśród nich i Ashley. Lemmon towarzyszy im podczas wszystkich szkoleń, ćwiczeń, testów, przedstawia ich rodzinne domy oraz ich własne. To bardzo prywatne historie, w które najpierw wkracza wojskowość, a potem wojna. Bo to nie jest ich prywatna sprawa. Ona dotyka również ich rodzin. Lemmon towarzyszy im podczas wyjazdu do Afganistanu. Tutaj rozpływa się poczucie bezpieczeństwa. Autorka opisuje struktury oddziałów wojskowych, ich zadania, drobiazgowo przedstawia uzbrojenie. Wprowadza też, na ile może, w funkcjonowanie oddziałów specjalnych. Opisuje afgańską rzeczywistość. Przedstawia też zadania, jakie wykonują kobiety z CST w Afganistanie. Została im wyznaczona rola nawiązania pierwszego kontaktu z kobietami, żonami, córkami związanymi z powstańcami.

To nie jest łatwa w odbiorze książka. Jednak warto ją przeczytać, bowiem stanowi kompendium wiedzy na temat aktualnego konfliktu zbrojnego w Afganistanie.

A i tłumaczowi Januszowi Ochabowi przyszło zmierzyć się z bardzo trudną materią słowną. Wojskowa terminologia, nazwy i skróty jednostek, a także specyfika stylu reporterskiego to obszary rzucające tłumaczowi ogromne wyzwanie. Janusz Ochab nie tylko idealnie opanował te struktury, ale także utrzymał fabularny klimat. Szczególnie w końcowych partiach książki, już po śmierci Ashley, idąc tropem autorki, stworzył klimat oddający uczucia. Także i projekt okładki autorstwa Magdaleny Zawadzkiej, przedstawiający w bojowym umundurowaniu kobietę-żołnierkę, staje się symbolem ich poświęcenia i walki.

Gayle Tzemach Lemmon, Wojna Ashley; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tłumaczenie: Janusz Ochab; Format: 200 x 130; Liczba stron: 384; Okładka: miękka, ISBN 978-83-8097-117-2

Ilona Słojewska

Tagi: wojna, Afganistan, jednostka specjalna,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany