Kay Scarpetta w "Predatorze"

kzarecka

2007-07-09

Predator - łowca z kosmosu, dla którego liczy się tylko polowanie. Jeśli te słowo kojarzy ci się tylko i wyłacznie z filmem John'a McTiernana, w której rolę główną zagrał Arnold Schwarzenegger, koniecznie musisz udać się 10 lipca do księgarni i kupić "Predatora" Patricii Cornwell - jednej z najpoczytniejszych pisarek w Ameryce. Autorka tak wielu znakomitych kryminałów (jak choćby "Dziwna zaraza", "Kuba Rozpruwacz. Portret zabócy", "Ślad" czy "Ostatni posterunek") tym razem również nie zawiedzie twoich oczekiwań.

O książce: - Doktor Johnny Swift, znany i ceniony neurolog, popełnia samobójstwo, strzelając sobie w pierś. Tak przynajmniej brzmi orzeczenie lekarza wykonującego sekcję, więc śledztwo zostaje szybko zakończone. Trzy miesiące później do detektywa Marino dzwoni mężczyzna przedstawiający się jako Krab i sugeruje, że sprawą powinna zainteresować się doktor Kay Scarpetta. Rzekome samobójstwo Johnny'ego Swifta i inne na pozór niezwiązane ze sobą wydarzenia sprawiają, że doktor Scarpetta wrócić do tego, co robi najlepiej: do nakłaniania zmarłych, aby przemówili. I wyjaśnili, co się naprawdę stało.

Fragment "Predatora": - Strzelba jest ciężka i nieporęczna. Doktor Scarpetta, leżąc na swojej sofie, nie potrafi przycisnąć lufy do piersi i jednocześnie pociągnąć za spust palcem lewej stopy. Opuszcza broń i próbuje wyobrazić sobie dokonanie tej samej sztuki po operacji nadgarstka. Strzelba waży około czterech kilogramów i zaczyna drżeć w jej dłoniach, gdy podnosi ją za lufę o długości czterdziestu pięciu centymetrów. Opuszcza stopy na podłogę i zdejmuje but i skarpetkę z prawej stopy. Jest lewonożna, zastanawia się, czy Johnny Swift był prawonożny czy też lewonożny. Mogło to mieć jakieś znaczenie, choć niezbyt duże, szczególnie jeśli był bardzo przygnębiony i zdeterminowany, choć Kay nie jest wcale pewna, czy tak było w istocie. Myśli o Marinie, a im częściej to robi, tym bardziej się denerwuje. Nie ma prawa traktować jej w taki sposób, nie ma prawa okazywać jej braku szacunku tak samo, jak wtedy, kiedy się poznali, a było to tak wiele lat temu, że jest wręcz zaskoczona, iż on może pamiętać, jak wówczas ją potraktował. Pokój wypełnia zapach przyrządzonej przez nią pizzy. Wypełnia cały dom, a uraza i poczucie krzywdy przyspieszają bicie jej serca i ściskają pierś. Kładzie się na lewym boku, opiera kolbę strzelby na poduszce, ustawia lufę na środku klatki piersiowej i pociąga za spust palcem u prawej nogi.

Ciekawostka: - Dr Kay Scarpetta, wykreowana przez Patricię Cornwell bohaterka serii książek, zdobyła w 1999 roku nagrodę Sherlocka dla najlepszego detektywa stworzonego przez amerykańskiego autora.

Patricia Cornwell "Predator"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tlumaczenie: Janusz Ochab; Format: 142 x 202; Liczba stron: 320; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-537-4

KaHa

Tagi: Patricia Cornwell, Predator, książka, thriller, Kay Scarpetta, Sherlock, nagroda Sherlocka, ślad, ostatni posterunek, książki, fragment predatora, dziwna zaraza, Kuba rozpruwacz portret zabójcy, kryminały,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany