Śmierć Neila Gaimana

kzarecka

2007-08-08

Choć tytuł brzmi przerażająco, prym wiedzie tutaj dwuznaczność - Neil Gaiman na szczęście nie opuścił padołu ziemskiego, a wydał kolejny komiks z serii "Sandman" - "Śmierć". I kolejny, to trzeba przyznać, znakomity. Bohaterką jest Śmierć, starsza siostra Snu (głównego bohatera wspomnianej wyżej serii), która odwiedza zdesperowanego szesnastolatka i wschodząca gwiazdę piosenki poetyckiej (komiks tworzą te dwie historie). Gaiman opowiada o śmierci, ale ponad nią stawia życie. Śmierć, która gości na kartkach jego opowieści pomaga zrozumieć, jak żyć, zanim będzie za późno.
Cykl "Sandman" - mroczna, ciążąca ku horrorowi historia ludzkich kontaktów z Sandmanem, Władcą Snów, nieziemską istotą, która wprawdzie nie jest bogiem, ale posiada władzę, o jakiej wielu bogów może tylko marzyć - od niego zależą ludzkie sny i marzenia. Należy do siódemki rodzeństwa, będącego personifikacjami sił władających ludzkim życiem: Snu, Pożądania, Rozpaczy, Przeznaczenia, Delirium, Zniszczenia i Śmierci.

"Śmierć" - Kobieta, którą za chwilę poznacie, nie nazywa się Śmierć wyłącznie, dlatego, że to srogie imię pasuje do mocno podmalowanych oczu i czarnych dżinsów. Ona naprawdę jest Śmiercią, kosiarzem, kimś, kto zabiera nas, gdy nasz czas dobiega końca. Okazuje się jednak, że płaszcz, kosa i szkielet to tylko "zła prasa".

Neil Gaiman - pisarz, scenarzysta, redaktor, autor słuchowisk radiowych, autor wielu nagradzanych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, scien fiction i grozy. W "Dictionary of Literary Biography" jest wymieniany jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy tego nuru. Został okrzyknięty najpopularniejszym scenarzystą nowoczesnego komiksu. Jest też najlepiej sprzedającym się pisarzem powieściowym.

Neil Gaiman "Sandman. Śmierć"; Wydawnictwo: Egmont Polska; Format; 170 x 260 mm; Liczba stron: 200; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-237-2921-1

KaHa

Tagi: Neil Gaiman, Sandman, śmierć, książka, komiks, fantasy, sciene fiction, Egmont, autor, redaktor, seria,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany